Budżet Tarnowa na 2022 rok

Nieuchronnie zbliża się koniec 2021 roku, także trzeba planować kolejny – tarnowski magistrat opublikował projekt budżetu na przyszły rok. Sytuacja wygląda tak, że czekają nas ciężkie miesiące.

Co wiemy?

Zacznijmy od pozytywów, czyli wpływów. Z drugiej strony trudno mówić o pozytywach, gdy możemy usłyszeć o kwocie 726 mln 899 tys. 687,43 zł. Jak łatwo zauważyć, wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia ze znacznym spadkiem dochodów. Wydatki mają pochłonąć 849 mln 868 tys. zł. Warto też spojrzeć na szczegóły, gdyż wydawanie pieniędzy to coś, co interesuje masę ludzi. Można też powiedzieć, że spore znaczenie mogą mieć opinie o politykach. Przechodząc już do sedna, można wyróżnić podział na wydatki bieżące i inwestycje. Wydatki bieżące mają pochłonąć 735 mln 401 tys. zł (z czego 342,1 mln zł to pieniądze na oświatę), co oznacza, że na inwestycje zostaje 114 mln 466 tys. zł.

Trzeba też pamiętać o tym, że projekt budżetu musi trafić pod obrady radnych – oznacza to, że należy liczyć się z poprawkami. Gdy już będziemy mieli ostateczną wersję dokumentu, zostanie głosowanie. Głosowanie, które odbędzie się na grudniowej sesji.