Tarnów co zwiedzić

Tarnów – co warto zobaczyć podczas wycieczki?

Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów to jedno z ciekawszych miasta województwa małopolskiego. Choć nie jest aż tak oblegany przez turystów jak dużo większy od niego Kraków, to jednak nieuwzględnienie go na naszej liście turystycznej byłoby dużym błędem. Wiele zakamarków tego miasta wciąż czeka na nas i naprawdę nie jedną atrakcją możemy się zadziwić. Choć każdemu chętnie zaproponowalibyśmy zwiedzenie każdej nawet najmniejszej uliczki w Tarnowie, nie jest to możliwe, jeśli nasz czas pobytu jest ograniczony. Dlatego więc omawiamy tu kilka strategicznych tarnowskich lokacji z uwzględnieniem pory roku i pogody. Na końcu sugerujemy też kilka ofert gastronomicznych.

Co warto zobaczyć w Tarnowie latem?

tarnów co warto zobaczyć

Lato to pora, gdy dzieci mają wakacje, a dorośli usilnie starają się o urlopy. Letnia pogoda zachęca, a wręcz zmusza nas do wyjścia z domu i napawania się pięknem tego świata. Jest to nie tylko pora na odpoczynek nad morzem, ale także świetny czas na zwiedzanie ciekawych polskich miast. Nie starczyłoby czasu, żeby podczas jednego lata zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca w Polsce, więc skupmy się na Tarnowie. Co warto zobaczyć latem w tym mieście? Poniżej podajemy kilka propozycji, jak zagospodarować swój czas podczas pięknej letniej pogody.

Tarnów – rynek

W każdym większym polskim mieście znajdziemy zabytkowy rynek, w którym kwitnie życie towarzyskie. Choć nazywane są rynkami, nie są dzisiaj placami targowymi, a jedynie pozostałościami po nich. Na takich rynkach zwykle znajdują się bary, restauracji, kluby, obiekty turystyczne, a nawet biura poselskie. Tarnowski rynek wcale nie odbiega od takiego modelu polskiego rynku.

Co możemy zobaczyć na tarnowskim rynku? Oczywiście ratusz, czyli centralny obiekt miasta. Jest to jeden z najstarszych budynków, jakie możemy zobaczyć w Tarnowie, a jego budowę rozpoczęto już w XV w. Co prawda trwała ona ponad 70 lat, więc finalną wersję budynku przypisujemy drugiej połowie wieku szesnastego. Architektura ratusza nie powinna być dla nas wielkim zaskoczeniem, zwłaszcza dla osób, które dobrze znają Małopolskę. Już na pierwszy rzut oka widać styl znany z krakowskich Sukiennic i najprawdopodobniej to one stanowiły pierwowzór. Ratusze pełnią funkcję siedziby rady miasta, lecz ten przestał pełnić ją już w 1931 r. Dzisiaj działa w nim muzeum, do którego bilet wstępu kosztuje 8 zł.

Tarnów – co zwiedzić na rynku?

Oczywiście wizyta na rynku to dużo więcej niż tylko zwiedzanie ratusza, a co jeszcze ma do zaoferowania Tarnów? Atrakcje tarnowskiego rynku sprowadzają się przede wszystkim do napawania się atmosferą tego miasta. Podczas wycieczki z całą rodziną warto jest przejść się uroczym brukiem w otoczeniu zabytkowych kamienic. Czyż jest lepsze miejsce, żeby rozprostować nogi i puszczać z dzieciakami bańki mydlane albo pozwolić im pobawić się na skakance?

Jeśli jesteście jednak w towarzystwie samych dorosłych, to czekają na was klimatyczne ogródki letnie. Świetne miejsce, gdzie po zmroku można się zrelaksować przy kuflu piwa. Dla kierowców także znajdą się bezalkoholowe napoje, więc każdy może spędzić tam miło czas. Wspaniałą atmosferę tworzy fakt, że tak wiele ludzi podczas letniej pogody gromadzi się w ogródkach i nad rynkiem unosi się gwar rozmów i śmiechów. Jest to świetny pomysł na zakończenie wycieczki po Tarnowie.

Góra św. Marcina

Jeśli nie mogliście się zdecydować, czy chcecie jechać do Tarnowa czy w góry, a wybraliście Tarnów, to spokojnie. Tam też możecie znaleźć górę. Nie jest to co prawda wielki szczyt, jakie zdobywamy w Tatrach, bo Góra św. Marcina nie leży niżej niż 400 m n.p.m., to i tak, gdy zwiedzamy Tarnów, warto zobaczyć widoki z tego miejsca. Marcinka, bo tak potocznie nazywa się to miejsce, wzięła swoją nazwę od kościoła św. Marcina. Świątynia ta powstała już w XV w. i zajmuje zaszczytne miejsce na liście zabytków tego miasta. Kiedy już tam dotrzecie, ku waszym oczom ukaże się urocza panorama Tarnowa, która najlepiej wygląda podczas zachodu słońca. Nie zapomnijcie się rozejrzeć za ruinami dawnego zamku, którego pozostałości znajdują się tam do dzisiaj. Jest to świetne miejsce na krótki odpoczynek i zjedzenie przygotowanych wcześniej kanapek, zwłaszcza w towarzystwie rodziny lub przyjaciół.

Tarnów – Miejsca związane z historią

Jeśli zdecydujemy się na trochę dłuższy spacer po Tarnowie, warto pomyśleć o tym, które miejsca i obiekty mogą nas czegoś nauczyć o historii. Zwróćcie uwagę na to, na czyją cześć postawiono niektóre pomniki oraz jakie osoby i wydarzenia upamiętniają dane obiekty.

Ważną dla Tarnowa postacią jest na pewno Józef Bem, którego mauzoleum możecie zwiedzić podczas spaceru. Zobaczycie tam trzy kolumny jońskie, na których znajduje się sarkofag tego generała. Obiekt ten stał się ikoną Tarnowa już w ubiegłym wieku, bo to właśnie w 1929 r. zaprojektował go Adolf Szyszko-Bohusz. Wiązały się z tym miejscem jednak pewne problemy, ponieważ generał Bem zmarł w Turcji i dopiero stamtąd trzeba było sprowadzić jego prochy. Gdy to się udało, umieszczono je w sarkofagu, w którym spoczywają do dzisiaj. Józefa Bema nazywa się również Wodzem Trzech Narodów, a chodzi o tu narody polski, węgierski i turecki.

Innym miejsce upamiętniającym pewne wydarzenia historyczne jest Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz. Pamiątkowa tablica informuje przechodniów, że po tym bruku szli Polscy więźniowie polityczny. Dobrym pomysłem jest odwiedzanie takich miejsc i utrzymywanie pamięci po ludziach, którym przyszło przejść przez prawdziwe piekło na ziemi.

Skoro już odwołujemy się do czasów II Wojny Światowej, wspomnijmy o pomniku ofiar stalinizmu, który znajduje sięprzy ul. Lwowskiej. Jest to obiekt, który ma upamiętniać wszystkie osoby skrzywdzone przez dawny sowiecki reżim. Warto zatrzymać się chwilę przy takim pomniku i choćby westchnąć na myśl o ofiarach i świadkach tamtych tragedii.

Inne postacie, jakie upamiętniono pomnikami to Roman Brandstaetter, Adam Mickiewicz czy Wincenty Witos.

Polscy Żydzi w Tarnowie

Jeśli interesuje was historia Żydów polskich, to nie zapomnijcie zobaczyć dawnej mykwy. Co to jest mykwa? Chodzi tutaj o używany w kulturze żydowskiej zbiornik z wodą, w którym myto naczynia, jakie uległy nieczystości rytualnej. Dziś oczywiście miejsca tego nie używa się w celu rytualnym, ale mówi on wiele o tarnowskiej historii i zamieszkujących miasto Żydach.

Co zwiedzić w Tarnowie zimą

Kto powiedział, że zima nie jest dobrą porą na zwiedzanie Tarnowa? Oczywiście że jest i wcale nie potrzebujemy temperatury 30 stopni w cieniu, żeby bardzo miło spędzić czas. Zimą można zwiedzać wiele krytych obiektów, do których najprawdopodobniej nie chciałoby nam się w ogóle wchodzić podczas upału. Są to m.in. muzea, ale także takie obiekty, które poza zimą nie mają praktycznie racji bytu. Gdzie więc powinniśmy się udać, jeśli decydujemy się na zwiedzanie Tarnowa zimą?

Lodowisko TOSiR

Gdy jest zimno i nieprzyjemnie na zewnątrz, wielu z nas w ogóle nie chce się ruszać. Często zaniedbujemy wtedy ruch fizyczny i przybieramy kilka niepotrzebnych kilogramów. Trudno się dziwić, bieganie czy jazda na rowerze zimą jest tylko dla najwytrwalszych. Po zaśnieżonych boiskach również mało kto ma ochotę biegać za piłką. Są jednak sposoby aktywnego spędzania czasu, którym zima wręcz sprzyja. Miejscami do takich aktywności są na przykład lodowiska, a takie możemy znaleźć w Tarnowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Łyżwy w Tarnowie

Lodowisko w Tarnowie to świetna atrakcja dla całej rodziny, z której można korzystać za stosunkowo niewielką cenę. Bilet zwykły za 45 minut jazdy kosztuje 8 zł, ale są też specjalne oferty dla osób posiadających odpowiednie karty. Także nasi najmłodsi zapłacą dużo mniej, więc całorodzinna wycieczka na tarnowskie lodowisko jest wspaniałym pomysłem, jeśli chcecie zachwycić się zimową atmosferą i mroźną pogodę wykorzystać na naszą własną korzyść. Warto wspomnieć, że dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

Jeśli nie macie własnego sprzętu, to nie jest to dla was żadna przeszkoda, bo TOSiR oferuje wam wypożyczenie łyżew. Koszt takiego wypożyczenia wynosi 5 zł. Jeśli macie własny łyżwy możemy też skorzystać z oferty ostrzenia łyżek, której cena wynosi 4 zł. Nie zniechęcajcie się, jeśli nie jesteście mistrzami łyżwiarstwa. Nawet podczas powolnej, ostrożnej jazdy i takiej, której towarzyszą upadki, jest bardzo dużo wspaniałej frajdy i emocji.

Muzea w Tarnowie

Wspomnieliśmy już o najpopularniejszym muzeum Tarnowa czyli Ratuszu. Cóż, spacerowanie po rynku czy siedzenie w ogródkach letnich to raczej zajęcia na czerwcową wycieczkę a nie na środek zimy. Jednak dzięki Ratuszowi mamy dobry powód, aby na ten rynek się udać mimo zimnej pogody. Nawet jeśli nie zainteresują was wystawy, to samo zwiedzanie zabytkowego budynku powinno być ciekawym doświadczeniem.

Na tym samym rynku znajduje się Muzeum Okręgowe w Tarnowie, znajdujące się przy ul. Rynek 3. Muzeum to ma długą historię, bo otwarto je już w 1927 r. i wtedy też można było oglądać pierwsze wystawy. Muzeum to jest jednak podzielone na kilka filii,a zwiedzanie ich można uznać za obowiązkowe punkty wycieczki. Jedną z filii jest Galeria Sztuki Dawnej, która znajduje się właśnie w budynku wspomnianego przed chwilą Ratusza. Przy ul. Rynek 20-21 znajdziemy także Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, gdzie możemy dowiedzieć się bardzo dużo o dziejach tego miasta i jego okolic.

Tarnów – Galeria „Panorama”

Inną ciekawą filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie jest Galeria „Panorama”. Skąd ta nazwa? Otóż jej głównym eksponatem jest podzielona na części Panorama siedmiogrodzka. Obraz ten przedstawia bitwę pod Sybinem, czyli jedno z wydarzeń Powstania Węgierskiego (lata 1848 – 49). Jakie znaczenie ma to wydarzenie dla Tarnowa? Otóż to właśnie z tego miasta pochodził jeden z dowódców powstania, generał Józef Zachariasz Bem. Galeria ta znajduje się w okolicach dworca, więc jeśli przybywacie do Tarnowa pociągiem, śmiało możecie zacząć zwiedzenia od tego miejsca.

Nie zapomnijmy też zajrzeć do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci. Jak sama nazwa wskazuje celem tej placówki jest utrwalanie pamięci o czasach zamierzchłych, w tym o żołnierzach Armii Krajowej. To właśnie im poświęcona jest jedna z ekspozycji stałych, w której możecie oglądać autentyczne pamiątki historyczne. Zobaczycie tam takie ciekawostki jak broń, mundury a także dokumenty, które wiążą się z dawnym Polskim Państwem Podziemnym. Choć wszyscy znamy historię II Wojny Światowej, warto czasem zapoznać się z autentycznymi pozostałościami po niej, które pomogą nam uświadomić sobie, jakie wyglądała tamta – bardzo ponura – rzeczywistość.

Tarnów – co zjeść?

Jak już skończycie zwiedzenia i bolą was nogi, a zapas kanapek się skończył, to pora, aby rozejrzeć się za jakimś posiłkiem. Jakie dobre restauracje w Tarnowie warto odwiedzić? Jeśli jesteście miłośnikami kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, to bez zastanowienia powinniście odwiedzić restaurację Soprano. No dobrze, może jednak jakieś zastanowienie nie zaszkodzi, choćby po to, by wcześniej zarezerwować stolik. Lokal ten cieszy się dużym zainteresowaniem, więc możemy się po prostu, mówiąc kolokwialnie nie załapać.

Jeśli jednak nie interesują was klimaty Morza Śródziemnego i wolicie trzymać się smaków Europy środkowej, to Restauracja u Jana ma ofertę specjalnie dla was. Pierogi robione domowymi metodami czy znane nam wszystkim placki ziemniaczane to świetny sposób na uwieńczenie wycieczki po mieście. Lokal może pochwalić się także bardzo przyjaznym wystrojem, więc z pewnością po zjedzeniu z chęcią zostaniecie w nim na dłużej, aby miło spędzić czas z filiżanką kawy lub herbaty. Chyba że czas nagli.

Fast food w Tarnowie

Oczywiście nikt nie każe nikomu rezerwować stolika w restauracji. Zawsze można skoczyć na fast food i nasycić się solidnym burgerem albo kebabem. Jeśli interesuje was ten turecki przysmak, to na ul. Krakowskiej czeka na was „Głodny Wilk” (spokojnie – to tylko nazwa). Inny kebab w Tarnowie, w jakim można zjeść dobrą pitę to Kebab 360, znajdujący się na ul. Sikorskiego. Oczywiście w Tarnowie znajdziecie też klasyczne bary sieci McDonald’s i KFC. Niestety fani popularnego Burger Kinga muszą jeszcze trochę poczekać, gdyż sieć ta nie otworzyła jeszcze swojego lokalu w tym mieście.