Tarnów – wycieczki jednodniowe. Gdzie pójść?
Tarnów – wycieczki jednodniowe. Gdzie można pójść, jeśli planujemy zwiedzić Tarnów w jeden dzień? Kiedy planujemy zwiedzanie Tarnowa w weekend, to możemy sobie rozplanować bardzo długą i szczegółową wycieczkę. Jeśli jednak zamierzamy spędzić tam tylko jeden dzień, to musimy się streszczać. Trzeba więc pomyśleć o dosyć kompaktowym planie wycieczki.
Jak w takim razie się za to zabrać, aby nie mieć potem wyrzutów sumienia, że nie poszliśmy tam, gdzie chcieliśmy? Wystarczy, że zrobimy sobie listę najciekawszych atrakcji w Tarnowie i już będziemy mieli odpowiednio zawężone kryteria. Niech wymienione atrakcje w Tarnowie stanowią argumenty, że Tarnów jest jednym z tych miast w Małopolsce, które warto odwiedzić.
Atrakcje turystyczne w Tarnowie – co nas czeka na wycieczce?
Dobrze jest na tej liście zawrzeć pewne zabytki w Tarnowie, aby mieć satysfakcję z pogłębienia naszej wiedzy historycznej. Zabytki oczywiście nie są tylko lekcją historii, ale taż powinny nas zaciekawić swoimi walorami wizualnymi. Najlepiej, żeby wybrane przez nas zabytki w Tarnowie spełniały obie te cechy. Dzięki temu nasza jednodniowa wycieczka do Tarnowa będzie dużo bardziej owocna, niż gdybyśmy mieli zwiedzać cokolwiek, na co się natkniemy.
Warto pamiętać, że Tarnów jest jednym z ciekawszych miast w województwie małopolskim. Jego atrakcje powinny zaoferować na naprawdę ciekawą wycieczkę, jeśli tylko znajdziemy czas i chęci. Z kolei zabytkowe obiekty tego miasta zdecydowanie zaliczają się do jednych z najciekawszych zabytków w Małopolsce.
Co zobaczyć w Tarnowie, gdy czas nagli?
Wiadomo, że interesuje nas zwiedzanie najciekawszych atrakcji, a więc co takiego ma nam do zaoferowania Tarnów? Wycieczki jednodniowe mają to do siebie, że w ich trakcie trzeba się streszczać. Dlatego właśnie wymienimy jedynie kilka miejsc, które są najbardziej warte zwiedzenia. Jakie atrakcje w Tarnowie należą do tych najciekawszych?
Tarnów – jednodniowe wycieczki to okazja do odwiedzenia Muzeum
Koniecznie wybierzmy którąś z filii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, aby jak najwięcej wynieść z naszej wycieczki. Tak naprawdę każda z filii tarnowskiego Muzeum Okręgowego jest czyś, co warto zobaczyć w Tarnowie. Niestety, gdy mamy tylko jeden dzień na zwiedzanie, musimy się zdecydować, co nam odpowiada najbardziej.
Jeśli znajdziemy trochę więcej czasu, to powinniśmy odwiedzić Dwór w Dołędze. Zabytek ten przybliży nam historię XIX wieku i dowiemy się, jak wtedy żyli ludzie. Wizyta w takich obiektach muzealnych pomoże nam wyobrazić sobie obce nam realia. Jednak polecamy to tylko wtedy, gdy nie mieszkamy zbyt daleko Tarnowa i możemy sobie pozwolić na dłuższą wycieczkę. Jeśli jednak jesteśmy z dalszego obszaru Polski i sama podróż trwa kilka godzin, to lepiej żebyśmy się zajęli czymś innym i nie marnowali cennego czasu.
Tarnów – wycieczki jednodniowe dostarczają wielu wrażeń
Tarnów – wycieczki jednodniowe to czas na poszerzenie naszej wiedzy i obcowanie ze sztuką. Jeśli na tym właśnie nam zależy, to powinniśmy się udać do Galerii Sztuki Dawnej. Znajduje się ona w ratuszu, czyli jednym z najważniejszych zabytków miasta.
Dlaczego ratusz jest czymś, co warto zobaczyć w Tarnowie? Przede wszystkim ratusz ten jest sam w sobie zabytkowym budynkiem, który może dać nam wgląd w to, jak wyglądała dawniej architektura. Podziwianie architektury może sprawić ogromną przyjemność nawet jeśli nie jesteśmy na co dzień miłośnikami tej dziedziny. Jednak warto pamiętać, że atrakcje w turystyczne oferują nam nie tylko możliwość gapienia się na nie. Dowodem na to jest właśnie ratusz, w którym obejrzymy eksponaty związane między innymi z czasami polski szlacheckiej.
Tarnów – wycieczki jednodniowe dla miłośników historii
Czasy polskiej szlachty rozpalają wyobraźnie Polaków od dawna. To dlatego tak kochamy oglądać ekranizacje powieści Sienkiewicza i zagłębiać się w ten niezwykły klimat. Możemy to robić nie tylko poprzez filmy, ale też poprzez wizytę w takich miejscach jak Galeria Sztuki Dawnej. Miejsca takie jak to, to tylko wierzchołek góry lodowej atrakcji, jakie oferuje nam Tarnów. Wycieczki jednodniowe dają nam szansę na to, aby zapoznać się z pełną ofertą tego, co może nam zaprezentować dane muzeum.
Skoro już o czasach szlacheckich mówimy, to powinniśmy zajrzeć do zbrojowni sarmackiej. Znajdują się tam eksponaty nawiązujące do militariów z czasów między XVII a XIX wiekiem. Broń, którą możemy tam oglądać, pochodzi nie tylko z Polski, ale też z dalekiej Azji. Zbrojownia ta jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Tarnowie i okolicach.
Atrakcje w Tarnowie dla osób pasjonujących się II Wojną Światową
Skoro już mówimy o muzach, to zwróćmy uwagę na jedną szczególną ekspozycję, jako może nam zaoferować Tarnów. Wycieczki jednodniowe do tego miast możemy też polecić miłośnikom czasów II Wojny Światowej, a co ich tam czeka? Chodzi o ekspozycję stałą, znajdującą się w Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Kto by pomyślał, że zwiedzanie atrakcji w Tarnowie może wciągnąć nas w rzeczywistość członków Armii Krajowej? Ta ekspozycja jest w całości poświęcona właśnie tym osobom. Zobaczymy tam różnego rodzaju dokumenty i ekwipunek żołnierzy AK. Z czystym sumieniem możemy polecić każdemu zobaczenie tej wystawy.
Tarnów – Wycieczki jednodniowe dla całej rodziny
Muzea w Tarnowie starają się ożywiać pamiętać historyczną i trzeba przyznać, że idzie im to całkiem nieźle. Nie jeden młody chłopiec marzy o tym, by w przyszłości być żołnierzem. Często fantazjuje o mundurach, odznaczeniach i bitwach. Oczywiście rzeczywistość rzadko kiedy jest tak romantyczna, jak w wyobraźni młodzieńca. Mimo to, polska wojskowość otoczona jest pewną aurą, którą przyciąga ludzi niezależni od wieku i płci.
Dlatego właśnie warto zabrać ze sobą całą rodzinę i wspólnie zobaczyć tę wystawę. Każdy chłopiec po zobaczeniu mundurów żołnierzy AK będzie pod wrażeniem. Z pewnością również zaciekawi go broń, jakiej żołnierze używali podczas zmagania się z okupantem. Zwiedzajmy więc atrakcje turystyczne w Tarnowie i zaraźmy dzieci miłością do historii i patriotyzmem.
Tarnów – wycieczki jednodniowe dla miłośników sztuki
Do zwiedzania Tarnowa zachęcamy również osoby, pasjonujące się polskim malarstwem. Miejscem, które powinno takich ludzi zainteresować jest muzeum Jana Matejki. Muzeum to ma bardzo ciekawą historię, z którą możemy się zapoznać, kiedy już się tam pojawimy. Jego tematem jest oczywiście jeden z najsłynniejszych polskich malarzy – Jan Matejko.
Nie jest to dom, w którym Jan Matejko mieszkał, ale to miejsce również miało ważne znaczenie dla malarza. Był on bowiem przyjacielem rodziny Serafińskich, do których dom należał. Dom ten, tak jak inne zabytki w Tarnowie, ma nam do opowiedzenia swoją wspaniałą historię oraz ciekawe eksponaty do pokazania. Zobaczymy w nim kilka przedmiotów, które do Jana Matejki należały.
Pomysł założenia takiego muzeum wyszedł właśnie od rodziny Serafińskich. Zależało im na tym, aby pamięć o tym wybitnym malarzu przetrwała. Oczywiście o pamięć o Matejce nie musimy się martwić, bo dziś wszyscy znamy jego obrazy. Wiele wydarzeń historycznych kojarzymy właśnie z płótnami jego autorstwa. Chodzi o takie dzieła jak Rejtan, Bitwa pod Grunwaldem i wiele innych. Mimo to bardzo dobrze, że takie muzeum funkcjonuje. Dzisiaj należy ono do Muzeum Okręgowego w Tarnowie, więc tak jak inne muzea w Tarnowie przeszło różne zawirowania. Mimo to możemy stwierdzić, że muzeum pamiątek po Janie Matejce to coś, co zwiedzić w Tarnowie trzeba, jeśli interesują nas polskie sztuki plastyczne.
Tarnów – wycieczki jednodniowe pełne wrażeń
Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zwiedzić wszystkich filii Muzeum Okręgowego w Tarnowie w jeden dzień. Nie byłoby nawet sensu, bo taka desperacka próba mogłaby nam tylko obrzydzić odwiedzane miejsca. Lepiej wybrać jeden lub dwa oddziały i poświęcić im trochę naszej uwagi i czasu. Wtedy będziemy w stanie bardziej docenić atrakcje w Tarnowie, które zwiedzamy.
Skoro planujemy jednodniowe zwiedzanie Tarnowa, to dajmy już spokój temu muzeum i pomyślmy, co robić dalej. Nie chcielibyśmy chyba, żeby się okazało, że do końca dnia nie udało nam się zobaczyć niczego ciekawego. Co warto zwiedzić w Tarnowie, jeśli jeszcze nam zostało trochę czasu do końca dnia? Zanim będziemy kontynuować zwiedzanie, powinniśmy się rozejrzeć za jakimś obiadem.
Co zjeść w Tarnowie podczas jednodniowego zwiedzania?
Czasami musimy zrobić sobie przerwę, żeby trochę ochłonąć i coś zjeść. Jest to szczególnie ważne, gdy zwiedzamy jakieś miasto na piechotę. Tracimy wtedy bardzo dużo energii, przez co nasz organizm domaga się dodatkowych kalorii. Nie wspominając już o uzupełnieniu płynął.
Gdzie zjeść obiad w Tarnowie? Możemy spróbować lokalnych przysmaków w Gospodzie Rycerskiej przy ul. Wekslarskiej 1. Miła atmosfera i dobre jedzenie sprawia, że warto tam spędzić popołudnie. Możemy też wybrać się do restauracji Stara Łaźnia Tarnów, która znajduje się na Placu Więźniów KL Auschwitz. Innym pomysłem na zjedzenie obiadu w Tarnowie jest wybranie się do restauracji Obsesja Smaku, gdzie zamówimy pyszne pierogi.
Jeśli to właśnie tradycyjna kuchnia polska nas zadowala najbardziej, to odwiedźmy restauracje Pyza. Znajdziemy tam tradycyjne polskie dania, które smakują jak u mamy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować kuchni obcej, na przykład włoskiej. Taką kuchnię oferuje nam restauracja Soprano.
Jak widać nie jest ciekawą ofertę kulinarną ma dla nas Tarnów. Wycieczki jednodniowe nie dają nam wystarczająco czasu, by spróbować je wszystkie, bo chyba nikt nie jest aż takim żarłokiem. Poza tym przejadanie się jest niezdrowe i nieekonomiczne. Wypróbujmy więc jeden lokal, a po nasyceniu się udajmy się na dalsze zwiedzanie Tarnowa. Co warto zobaczyć w Tarnowie, gdy jesteśmy najedzeni i gotowi na dalszą prośbę? Mamy kilka propozycji na tę okazję.
Tarnów – wycieczki jednodniowe i obcowanie z naturą
Bardzo ciekawym miejscem w Tarnowie jest Góra św. Marcina. Nie jest to może wielki szczyt jak te, na które wspinamy się w Tatrach czy Bieszczadach, ale jest w nim jednak coś wyjątkowego. Niezwykłe jest to, że ten szczyt znajduje się bezpośrednio w mieście. Przypomina to trochę Hollyrood Park w Edynburgu, z tym że ten szkocki park jest jeszcze bardziej szaloną kombinacją.
Tam możemy ze szczytu obserwować nie tylko miasto, ale i morze. Chociaż z Góry Świętego Marcina widzimy tylko miasto, to nadal jest ona czymś, co warto odwiedzić w Tarnowie. (Na zdjęcia Kościół św. Marcina w Zawadzie, fot. Marcin Kuna)
Mimo że nie wszystkie atrakcje turystyczne w Tarnowie jesteśmy w stanie zwiedzić podczas wycieczki jednodniowej, to jednak wszystkie możemy zobaczyć. Jak to możliwe? No właśnie, z Góry Świętego mamy widok na całe miasto, w tym na najciekawsze zabytki w Tarnowie.
Jeśli wiec zastanawiamy się, gdzie w Tarnowie jest punkt widokowy, to zaufajcie nam, że lepszego nie znajdziecie. Zwłaszcza, że jest to naturalny punkt widokowy uformowany przez naturę, a nie wybudowany przez człowieka. Pamiętajmy o tym, aby wybrać się na Górę Świętego Marcina, kiedy zwiedzamy Tarnów. Wycieczki jednodniowe powinny być tak zorganizowane, żeby ich punkty były jak najbardziej zróżnicowane.
Góra Świętego Marcina i inne atrakcje turystyczne w Tarnowie
Wspomnieliśmy już o kilku ciekawych lokalach gastronomicznych w Tarnowie. Jeśli planujemy wybrać się na Górę św. Marcina, to możemy przecież zamówić coś na wynos. Góra nie jest bardzo duża, więc powinniśmy dać radę dojść tam, zanim nasz posiłek wystygnie. Powinniśmy o tym pomyśleć, zwłaszcza kiedy zwiedzamy Tarnów z dziećmi. Rodzinny piknik jest zawsze dobrym pomysłem na spędzenie wolnego dnia. Najlepiej wyłączyć wtedy telefony komórkowe, porzucić wszelki troski i skupić się na miło spędzonym czasie.
Tarnów – wycieczki jednodniowe idealne na rodzinny piknik
Polecamy też przed wyjazdem zaopatrzyć się w jakieś gry planszowe. Na Górze św. Marcina bez problemu możemy rozegrać emocjonującą grę w Monopoly albo Scrabble. Jeśli cenimy sobie starcia umysłowe, to nie pozostaje nam nic innego, jak rozłożenie szachownicy. Oczywiście, jeśli mamy zbyt młode dzieci, to mogą one nie podzielać naszej pasji do szachów. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby uczyć zasad i technik tej właśnie gry już od najmłodszych lat. Jest to świetny trening umysłowy i jednocześnie wyśmienita rozrywka.
A skąd się w Tarnowie wziął ten cały św. Marcin? Nazwa góry pochodzi od wezwania kościoła parafialnego we wsi Zawada. Znajduje się on niecały kilometr od szczytu wzgórza, a sam w sobie jest obiektem, który warto zobaczyć. Jest to jeden z najbardziej interesujących kościołów w Małopolsce, choćby z tego względu, że jest w całości drewniany. Tak jak inne zabytki w Tarnowie ma on swoją unikalną historię.
Patronem tego kościoła jest żyjący w IV w. biskup Tours, który sam w sobie jest bardzo ciekawą postacią. Dawał on swoim życiem przykład osoby nie lubującej się w dobrach materialnych. Za wielką cnotę uważał życie ubogie i skromne, choć jego działalność dzisiaj mogłaby uchodzić za kontrowersyjną. Zajmował się między innymi niszczeniem świątyń i posążków pogańskich, co wedle współczesnego prawa kwalifikowałoby się do niszczenia mienia. Trzeba jednak pamiętać o realiach danych czasów, gdy próbujemy dane postacie historyczne ocenić. Dzisiaj św. Marcin jest patronem Francji, ale jego kult istnieje w wielu miejscach na świecie.
Atrakcje Tarnowa i jego zabytkowe kościoły
A co wiemy o samym kościele? Jego historia sięga do bardzo dawnych czasów, a konkretnie wieku XIV. W dokumentach z 1326 roku możemy natrafić na pierwsze wzmianki o kościele, znajdującym się w tym miejscu. W tamtym okresie kościołem zajmowali się najprawdopodobniej Benedyktyni. To jest zdecydowanie najbardziej warty uwagi zabytkowy Kościół, jaki ma nam do zaprezentowania Tarnów. Wycieczki jednodniowe to idealna okazja do oglądania takich zabytków w Tarnowie, więc śmiało powinniśmy się tam udać.
Swój gotycki styl zawdzięcza wiekowi XV, choć może nam się to wydawać nietypowe, że gotycki kościół jest w całości drewniany. Zwykle gotyk kojarzymy z pokaźnymi murowanymi wieżami, a nie drewnianą chatką. A jednak takie drewniane świątynie również budowano w czasach, gdy w architekturze dominował ten właśnie styl. Nie ma się co temu dziwić, wszak postawienie drewnianej budowli jest dużo tańsze niż murowanej.
Jeśli jesteśmy wierzący, to śmiało możemy wejść do świątyni i zmówić modlitwę. Jeśli jednak interesuje nas ta budowla jedynie z powodów turystycznych, to pamiętajmy, aby miejscu temu okazać należyty szacunek. Oznacza to dostosowanie się do takich zwyczajów, jak zdjęcie nakrycia głowy przez mężczyzn oraz uklęknięcie przed ołtarzem. Pamiętajmy, że dla wiernych kościół jest nie tylko budynkiem, więc nie niepokójmy niepotrzebnie modlących się parafian.
Jak spędzić czas w Tarnowie? Zażyjmy trochę ruchu fizycznego
Wróćmy na chwilę do Góry św. Marcina, czyli jednego z miejsc, które warto odwiedzić w Tarnowie. Obszar zieleni w tym miejscu jest naprawdę duży, co możemy wykorzystać do rekreacji. Miejsca takie jak to udowadniają, jak świetnym miejscem na wycieczkę jest Tarnów. Wycieczki jednodniowe do tego miejsca to nie tylko zwiedzanie zabytków czy muzeów, ale też okazja do aktywnego spędzania czasu.
W miejscu tym można spokojnie pokopać w piłkę. Jest tam wystarczająco miejsca, żeby trochę pobiegać i nie powygłupiać się, nikomu przy tym nie przeszkadzając. Polecamy też zaopatrzyć się w zestaw do badmintona. Jest to bardzo prosta gra, a sprawia wiele frajdy. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak relaksującym zajęciem jest odbijanie lotki i pozwalanie, aby jej aerodynamiczny kształt kreślił wzory w powietrzu.
Jak aktywnie spędzić czas w Tarnowie?
No dobrze, trochę pozachwalaliśmy sposoby spędzania czasu na Górze Świętego Marcina, ale przyznajmy jedno. Nie każda pogoda nadaje się na taki rodzinny piknik, a zwłaszcza jesienna. W zimie, mimo niskiej temperatury, potrafimy czerpać niekończącą się frajdę ze śniegu. Możemy korzystać z sanek, jabłuszek albo po prostu ulepić bałwana. Wystarczy, że ubierzemy się ciepło, weźmiemy do termosu gorącą herbatę i niczego nie musimy się bać.
Co jednak w sytuacji, gdy mamy nieprzyjemny październik albo listopad? Czy w taką temperatury nadal ma nam cokolwiek do zaproponowania to wspaniałe miasto Tarnów? Wycieczki jednodniowe, jak się okazuje, mogą się udać bez względu na porę roku. Im jest zimniej, tym przyjemniejsze będą dla nas atrakcje w Tarnowie, z których możemy korzystać wewnątrz budynków. Co na przykład możemy porobić, aby jesienna wycieczka była jak najbardziej owocna?
Tarnów – wycieczki jednodniowe: co warto zobaczyć w Tarnowie, żeby się nie nudzić?
Odwiedźmy plan laserowy w Tarnowie o nazwie Laser Planet. Możemy w nim stoczyć pojedynek z innymi uczestnikami w stuprocentowo bezpieczny sposób. Nie używamy żadnej broni, która mogłaby komukolwiek sprawić krzywdę. Zamiast tego używamy laserów, więc żadne obrażenia nam niegroźne. No chyba, że potkniemy się i skręcimy kostkę przez naszą własną nieuwagę. Ale do tego akurat nie potrzeba nam parku laserowego, bo może nam się to przydarzyć wszędzie. Nawet w cukierni. (A swoją drogą polecamy cukiernią Słodka Dziurka. Jeśli zastanawiamy się, jaka cukiernia w Tarnowie może nam osłodzić dzień, to ta nie powinna nas zawieść).
Jeśli nasze jednodniowe zwiedzanie Tarnowa przypada na dni poniedziałek-czwartek, to jednoosobowy bilet będzie nas kosztował jedynie 15 zł. W pozostałe dni koszt wynosi 20 zł, co nadal nie jest dużo za tak dobrą zabawę. Wizyta w tym miejscu powinna nam sprawić frajdę bez względu na nasz wiek.
Jak zakończyć wycieczkę do Tarnowa?
Na koniec naszej tarnowskiej wycieczki proponujemy wrócić w okolice rynku. Wieczorem to miejsce wygląda naprawdę uroczo, kiedy życie towarzyskie zaczyna kwitnąć. Wtedy wiele osób wybiera się do pubów i restauracji. Latarnie i światła lokalów dają niepowtarzalną atmosferę, jakiej zaznać możemy tylko na miejskich rynkach. Rynek jest odpowiedzią na pytanie, co zwiedzić w Tarnowie, aby mieć dobre wspomnienia z tego miejsca.
Rynek jest bardzo ważnym miejscem w Tarnowie, bo właśnie tam odbywają się różne wydarzenia okolicznościowe. Tam młodzi – i nie tylko – ludzie spotykają się w piątek wieczór. Tam kiedyś kwitnął handel i praktycznie całe życie dawnego społeczeństwa.
Rynek jest wizytówką miasta i bardzo często jego wizerunek zdobi pocztówki i inne pamiątkowe przedmioty. Może właśnie dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się taką pocztówkę przed powrotem? Wypijmy naszą ostatnią herbatkę na tarnowskim rynku, popatrzmy jeszcze raz na zabytkowy ratusz i pora wracać. Niestety.