W powiecie tarnowskim wznowiono kwalifikację wojskową

W powiecie tarnowskim znowu trwa kwalifikacja wojskowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ ostatnie kwalifikacje odbywały się na wiosnę zeszłego roku.

Co wiadomo na temat procedur?

Zacznijmy może od tego, że miejscem przeprowadzania procedur są pomieszczenia OHP przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie. Nie powinno to jednak nikogo zaskakiwać, ponieważ możemy mówić o stałej lokalizacji. Warto również wiedzieć, że kwalifikacja wojskowa potrwa do 5 listopada i obejmie ponad 1600 osób.

Gdyby ktoś zastanawiał się nad szczegółami, można powiedzieć, że sprawa jest prosta – komisja lekarska określa stan zdrowia i przyznaje kategorię wojskową. Fakt ten jest niezwykle ważny dla tych, którzy chcieliby należeć do Wojska Polskiego lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Wznowienie kwalifikacji oznacza kierowanie się głównie do rocznika 2002 i osób, które nie przeszły kwalifikacji bądź mają kategorię B. Dla niezorientowanych – kategoria B to tymczasowa niezdolność do służby. Ponadto mamy też kategorię A, D i E. Kategoria A jest równoznaczna z orzeczeniem o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria D to niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, natomiast kategoria E to trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej.