Tarnów na weekend
Tarnów na weekend to świetny pomysł na wycieczkę, jeśli chcemy spędzić trochę czasu w ciekawym miejscu. Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że Tarnów jest jednym z miast w Małopolsce, które warto zwiedzić. Jeśli cenimy sobie uroczą architekturę i nietuzinkowe zabytki, to jest to coś dla nas. Oczywiście w ciągu weekendu nie uda nam się zwiedzić wszystkiego, co to miasto ma nam do zaoferowania, ale tyle wystarczy, żeby wczuć się w atmosferę tego miejsca i je docenić.
Jak zaplanować wycieczkę
O czym powinniśmy pamiętać, zanim zaczniemy zwiedzać Tarnów? Pogoda na weekend jest jednym z kluczowych aspektów podczas planowania takiej podróży. Jeśli podczas spaceru złapie nas ulewa albo rozszaleje się porywisty wiatr, to bardzo trudno będzie nam się cieszyć wycieczką. Aby tego uniknąć lepiej sprawdzić prognozę pogody na te dni. Kiedy już się upewnimy, że żadne warunki atmosferyczne nie popsują nam planów, to będziemy mogli rozpocząć przygodę pod tytułem „Tarnów na weekend”.
Tarnów na weekend – o czym musimy pamiętać?
Zwiedzanie Tarnowa w weekend wymaga od nas jakiegoś planu. Przed wyjazdem powinniśmy się zastanowić, co warto zobaczyć w Tarnowie i które z tych miejsc powinniśmy zwiedzić najpierw. Jeśli uznamy, że weekend zaczyna się w piątkowe popołudnie, to na zwiedzanie mamy cały jeden dzień, gdyż w niedzielę trzeba będzie już wracać. Dobrze jest to sobie rozplanować np. w taki sposób: pierwszego dnia spędzamy czas na Rynku w Tarnowie, drugiego dnia zwiedzamy zabytki w Tarnowie, a trzeciego rozglądamy się za jakąś rozrywką. Dobrze też zawczasu zastanowić się, gdzie zjeść w Tarnowie, aby uniknąć niemiłych niespodzianek kulinarnych.
Jak dojechać do Tarnowa?
Kolejną ważną rzeczą jest transport. Wiadomo, że najwygodniejszy jest prywatny samochód, ale czasem możemy preferować korzystanie z komunikacji publicznej. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się ewentualnych awarii naszego pojazdu oraz konieczności sprawdzania poziomu paliwa. Jeśli zdecydujemy się na transport publiczny to warto pomyśleć nad pociągiem i sprawdzić połączenia. Jeśli mieszkamy w centralnej części Polski, a z naszej miejscowości nie ma połączeń bezpośrednich, to dobrym pomysłem może być przejazd przez Warszawę. Jak dojechać z Warszawy do Tarnowa? Na stacji Warszawa Centralna znajdziemy odpowiedź na to pytanie, lecz najlepiej bilety pociągowe zarezerwować wcześniej.
Tarnów noclegi
Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, gdy wybieramy Tarnów na weekend, jest odpowiedni nocleg. Sami musimy wybrać, czy chcemy przespać się w hotelu, hostelu czy na przykład schronisku młodzieżowym. Przydatne może się okazać korzystanie z takich serwisów jak Trivago albo booking.com, dzięki którym możemy szybko znaleźć ofertę dla nas. Z takimi udogodnieniami Tarnów na weekend to świetna okazja na wycieczką z rodziną lub przyjaciółmi.
Tarnów na weekend – dzień przyjazdu
Jeśli przyjechaliśmy do Tarnowa w piątek, to powinniśmy zacząć nasz pobyt w mieście od jego centrum. Tarnów na Weekend oferuje nam bardzo dużo, ale wcale nie musimy się śpieszyć. Możemy spokojnie udać się na spacer po rynku w centrum Starego Miasta. Warto zastanowić się chwilę nad historią tego miejsca, gdyż sięga ona roku 1330, kiedy to wytyczono granice tego dawnego placu targowego. Dzisiaj rynek sam w sobie należy do zabytków Tarnowa, ale trzeba też zwrócić uwagę na jego pojedyncze elementy.
Miłośnicy historii oraz architektury szybko zauważą urocze kamienice mieszczańskie datowane na okres od XVI do XIX wieku. Innym obiektem, nawet ważniejszym od kamienic jest zabytkowy ratusz. Jego renesansowy styl wyróżnia go na tle innych budowli tego typu w Polsce. Chociaż kiedyś pełnił funkcję siedziby rady miejskiej oraz sądu, dzisiaj jedyną jego funkcją jest muzealna. Gwarantujemy, że jest to coś, co warto zobaczyć w Tarnowie, ale nie tylko z zewnątrz. Zachęcamy do wizyty w tym muzeum. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego oferta jest naprawdę zaskakująca.
Gdzie zjeść w Tarnowie?
Wizyta na Rynku w Tarnowie jest świetną okazją, żeby uzupełnić nasze siły. Zobaczmy więc, jakie lokale gastronomiczne może nam zaoferować Tarnów. Na weekend najlepiej zaplanować sobie długą i wyczerpującą wycieczkę, wiec to normalne, że będziemy potrzebowali sycących posiłków, aby nie tracić energii. Miejscem, gdzie można zjeść dobry posiłek na tarnowskim rynku jest Restauracja i Kawiarnia u Jana. Lokal ten spodoba się szczególnie osobom, ceniącym sobie kuchnię polską.
Tarnów na weekend – zakwaterowanie
W pierwszy dzień wycieczki niestety nie zdążymy zobaczyć wszystkiego, więc po krótkim odpoczynku na rynku trzeba będzie udać się do hotelu. Pamiętajmy, aby zjawić się w nim w ustalonych godzinach, aby nie doszło do żadnych niepotrzebnych incydentów. Rozpakujmy nasze bagaże i odpocznijmy sobie przed sobotnim zwiedzaniem Tarnowa. Przed snem możemy też przejrzeć jeszcze raz nasz plan wycieczki i upewnić się, że zawarliśmy w nim wszystko, co warto zwiedzić w Tarnowie, w tym najciekawsze zabytki w Tarnowie i lokale gastronomiczne.
Drugi dzień
Kiedy już wstaliśmy rano i zjedliśmy śniadanie, czas się zastanowić, jak spędzić rozpoczynający się dzień. Drugi dzień naszej wycieczki spod szyldu „Tarnów na weekend” najlepiej poświęcić na kilka różnych aktywności. Nawet najlepsze atrakcje turystyczne w Tarnowie mogą się nam wydawać nudne, jeśli podejdziemy do nich w zupełnie niezróżnicowany sposób. Dlatego właśnie trzeba się zastanowić, co warto zobaczyć w Tarnowie podczas wycieczki weekendowej. Na początek wybierzmy się do któregoś z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, aby dowiedzieć się czegoś nowego i zobaczyć wspaniałe eksponaty.
Tarnów na weekend – wizyta w muzeum
Jeśli podczas pierwszego dnia zwiedzaliśmy rynek, to na pewno mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowy ratusz. Jeśli jednak nie wchodziliśmy do środka, to powinniśmy to zrobić. Znajduje się w nim Galeria Sztuki Dawnej, a czeka nas tam kilka eksponatów wartych zobaczenia. Zwiedzanie Tarnowa w weekend nie może się udać, jeśli nie zdecydujemy się na krótką wycieczkę do tego historycznego miejsca. Jedną z ciekawych wystaw jest „W kontuszu i przy szabli”. Poświęcona jest ona czasom polskiej szlachty, które były naprawdę ciekawe.
Następnym oddziałem muzeum jest Zbrojownia Sarmacka. Jeśli interesują nas zabytki w Tarnowie, to musi oznaczać to, że jesteśmy miłośnikami historii. Skoro tak, to Zbrojownia Sarmacka jest idealnym miejscem dla nas, a co można w niej zobaczyć? Znajdują się tam egzemplarze broni europejskich i azjatyckich z okresu pomiędzy XVII a XIX wiekiem. Miłośnicy czasów Pierwszej Rzeczpospolitej oraz czytelnicy Sienkiewicza na pewno zainteresują się ekwipunkiem husarii.
Zabytki w Tarnowie – Dwór w Dołędze
Czy interesują nas długie wycieczki? Jeśli nie mamy nic przeciwko nadrobienia kilku kilometrów, to powinniśmy wybrać się do Dołęgi. Nie jest to co prawda teren Tarnowa, ale w miejscowości tej jest pewien interesujący zabytek, który należy dzisiaj do tarnowskiego muzeum okręgowego. Chodzi tu o zabytkowy dwór, który jest tylko jednym z wielu takich budynków, jakich zwiedzanie oferuje nam Tarnów na weekend.
Co zjeść w Tarnowie?
Po wizycie w muzeum warto coś zjeść przed kontynuowaniem zwiedzania. W Tarnowie istnieje wiele różnych restauracji, które mogą zaoferować nam dobre jedzenie, elegancki wystrój i przyjemną atmosferę. Rozważmy wizytę w takich miejscach jak Restauracja Obsesja Smaków, Gospoda Rycerska czy Restauracja Stara Łaźnia Tarnów. Możemy też skoczyć na jakiś fast food, a wtedy najlepszą opcją dla nas będzie McDonald’s w Tarnowie przy ulicy Szujskiego 33. Bar ten jest znany z tego, że jest czynny przez całą dobę.
Tarnów na weekend – Góra św. Marcina
Tarnów na weekend – co warto odwiedzić oprócz muzeum i zabytkowego rynku? Może nie każdy jest w stanie w to uwierzyć, ale w Tarnowie możemy przez chwilę poczuć się jak w górach. Mimo że z Tarnowa nie ma aż tak wielkiej odległość do Tatr, to jednak nie jest to górskie miasto. Jak więc mamy cieszyć się w nim górską atmosferą? Już tłumaczymy.
Miejscem, gdzie możemy poczuć się jak w górach jest Góra św. Marcina. Jest to coś, co warto zobaczyć w Tarnowie z wielu różnych względów, a piękne widoki to jeden z nich. Z tego niewielkiego szczytu jesteśmy w stanie zobaczyć naprawdę imponującą panoramę miasta oraz pooddychać świeżym powietrzem. Kiedy zwiedzamy różne atrakcje turystyczne w Tarnowie, to choć są one piękne, to na pewno doskwiera nam ciężar typowego miejskiego powietrza. Wszędzie spaliny i różnego rodzaju zakłady. W mieście ciągle się coś dzieje i człowiek nie ma czasu, żeby choć na chwilę odetchnąć. W takiej sytuacji zabytki w Tarnowie mogą chwilę poczekać, a my zajmijmy się obcowaniem z przyrodą.
Góra świętego Marcina to idealne miejsce na piknik, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Tarnowa z dziećmi. Może nie ma tutaj placu zabaw ani boiska do gry w piłkę, ale jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, co zwiedzić w Tarnowie z dziećmi, to odpowiedź jest tylko jedna – Górę św. Marcina. Jest to idealne miejsce, żeby rozłożyć koc, wyciągnąć kanapki z plecaka i nieco się zrelaksować. Skoro już mówimy o wycieczce z dziećmi, to chyba każdy rodzic przyzna, że relaks nie jest czymś oczywistym, gdy trzeba mieć oko na swoją małą (lub nieco większą) gromadkę.
Weekendowe zwiedzanie Tarnowa – przekonajmy się, czym jest wielkie malarstwo
Na sam koniec naszego sobotniego zwiedzania (choć oczywiście nie jest to ostatnia rzecz, jaką oferuje nam Tarnów na weekend) jest galeria „Panorama”. W galerii tej obejrzymy olbrzymie malowidło o nazwie „Panorama siedmiogrodzka”, przedstawiające bitwę pod Sybinem. Potyczka ta była jedną z najbardziej znaczących wydarzeń w czasie Powstania Węgierskiego, które miało miejsce w latach 1848-49. W bitwie tej jednym z dowódców był Józef Zachariasz Bem, pochodzący właśnie z Tarnowa.
Tarnów na weekend – koniec sobotniej wycieczki
Skoro już zwiedziliśmy najciekawsze oddziały muzeum i spędziliśmy trochę czasu na Górze św. Marcina, to możemy wrócić już do naszego hotelu i odpocząć. Oczywiście jeśli wciąż mamy duże energii to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiedzić inne filie tarnowskiego muzeum okręgowego. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest sens przemęczać nasz umysł mnogością bodźców i skoro już wybraliśmy sobie Tarnów na weekend, to sprawmy, aby wycieczka ta była dla nas przyjemnością. Niech to miasto nam się kojarzy z relaksem i miło spędzonym czasem, a nie z przemęczeniem i bolącymi stopami.
Trzeci dzień
Trzeci dzień naszej weekendowej wycieczki do Tarnowa najlepiej spędzić aktywnie. Jednak rodzaj aktywności, na jaki możemy sobie pozwolić jest ściśle powiązany z porą roku i pogodą. Jeśli zwiedzanie Tarnowa w weekend wybraliśmy sobie w którymś z miesięcy zimowych, to najlepszym miejscem będzie lodowisko. Jeśli jeszcze nie wiemy, gdzie w Tarnowie pójść na łyżwy, to powinniśmy się zainteresować ofertą TOSiR-u.
Tarnów na weekend – wybierzmy się na łyżwy
Nie musimy wcale mieć własnych łyżew, gdyż na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia. Dzięki temu nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi łyżwiarzami, to możemy wybrać się na lodowisko i spróbować swoich sił w tym w sporcie. Wypożyczenie łyżew będzie nas kosztować jedynie 5 zł, a radość z jazdy jest bezcenna. Jeśli jednak posiadamy własne łyżwy, to TOSiR może nam również zaoferować ich naostrzenie za jedyne 4 zł.
Tarnów na weekend – ile kosztuje wstęp na lodowisko w Tarnowie? Za zwykły bilet na lodowisko zapłacimy 8 zł, a w cenie tej mamy całe 45 jazdy. Nie przejmujmy się, jeśli zdarzy się nam przewrócić. Każdemu początkującemu się to zdarza, a wiele zapalonych łyżwiarzy przyzna, że nie ma innej drogi do nauki. Poza tym upadek na powierzchnię lodowiska nie jest wcale taki bolesny, jakby się mogło wydawać. Jeśli jednak seria upadków popsuje nam nastrój, to warto udać się do jednej z cukierni w Tarnowie, aby nieco osłodzić sobie życie. Szczególnie polecamy cukiernię Kudelski przy ul. Krakowskiej 1.
Wszyscy kochamy lasery – aktywne spędzanie czasu w Tarnowie
Gdy zwiedzamy Tarnów w weekend, możemy spróbować różnych form aktywności fizycznej i nie muszą to wcale być sporty zimowe. Dobrym pomysłem może się okazać wycieczka do parku laserowego Laser Planet. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej niezwykłej atrakcji w Tarnowie, to będziemy musieli poradzić sobie w specjalnym labiryncie. W miejscu tym będziemy mieli okazję do sprawdzenia swoich sił zarówno w grach indywidualnych, jak i grupowych. Jest to miejsce, które warto odwiedzić w Tarnowie, jeśli chcemy się wyszaleć.
Placówka ta znajduje się w krytym budynku, więc może być to świetny wybór, jeśli zastanawiamy się, co robić w Tarnowie w brzydką pogodę. Cena za jedną grę wynosi od 15 do 20 zł, więc nie jest to wielki wydatek jak na taką świetną rozrywkę. Polecamy wybrać się tam całą rodziną, gdyż z pewnością spodoba się to naszym najmłodszym. Laser Planet oferuje również organizację urodzin dla dziecka, które nasze pociechy zapamiętają na długo.
Kina w Tarnowie – sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia
Oczywiście atrakcje w Tarnowie, o których przed chwilą wspomnieliśmy to nie jedyne ciekawe miejsca, jakie ma nam do zaoferowania Tarnów. Na weekend warto też zaplanować sobie trochę rozrywki, takiej jak wypad do kina. W Tarnowie znajdziemy kilka różnych kin, między innymi kino sieci Cinema3D. Oferuje ono najlepszą jakoś doznań audiowizualnych, co jest dla nas ciekawą okazją, zwłaszcza jeśli nie mamy czegoś takiego w naszej miejscowości.
Mamy też bardziej kameralne i skromne kina takie jak Kino Marzenie przy ul. Staszica. Polecamy je zwłaszcza osobom, które nie poszukują widowiskowych wrażeń, a zamiast tego stawiają na urok i kompaktowość. Jeśli jednak oferta tego kina nie odpowiada nam, to możemy wybrać Kino Millenium albo kino w Galerii Tarnovia. Warto zadbać o to, aby weekendowe zwiedzanie Tarnowa zakończyć w rozrywkowy sposób.