Muzeum Okręgowe w Tarnowie – propozycje zwiedzania
Jeśli zwiedziliśmy już takie miejsca jak rynek w Tarnowie, to czas na dalsze zwiedzanie Tarnowa. Turystyka to dla wielu zabytkowe zamki, zabytkowe kościoły oraz pomniki przyrody. Jednak jest jeszcze coś, co warto zwiedzić w Tarnowie, a chodzi tu o Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ma ono jednak wiele różnych oddziałów, w których obejrzymy wiele różnych ekspozycji. Jest ich jednak tak dużo, że możemy dostać zawrotu głowy zanim zdecydujemy się, co chcemy zobaczyć. Prezentujemy więc listę kilku ciekawych wystaw i muzealnych budynków, których gospodarzem jest tarnowskie muzeum.
Dwór w Dołędze
Chociaż mówimy tu o muzeum w Tarnowie, to warto zauważyć, że jego oddziały znajdują się w kilku różnych miejscach. Jednym z takich miejsc, gdzie Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma swój oddział jest Dołęga, miejscowość znajdująca się w województwie małopolskim. Po co tak daleko zakładać filię tarnowskiego muzeum? Nie wystarczyło tych samych eksponatów przenieść do którejś z dzielnic Tarnowa? No właśnie nie za bardzo, bo oznaczałoby to przeniesienie całego dworu.
Czy pamiętamy z historii takie wydarzenia jak rzeź galicyjska (1846 r.) i powstanie styczniowe (1863 r.)? Ten dwór również pamięta te ale także dużo późniejsze wydarzenia. Z racji, że budynek ten widział dość spory kawałek historii ostatnich stuleci, nie wyobrażamy sobie, aby jego eksponaty można było przenieść do jakiegoś współcześnie postawionego budynku. Takie rzeczy trzeba zobaczyć w ich naturalnym środowisku i to właśnie oferuje nam Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Tarnowskie muzea najlepszymi nauczycielami historii
Gdy zwiedzamy historyczne muzea, to zależy nam na tym, aby jak najbardziej przesiąknąć atmosferą czasów, o których dane miejsce opowiada. Podziwiamy stroje dawnych mieszkańców regionu oraz wystrój wnętrz. Jeśli chodzi zaś o Dwór w Dołędze, to jego wystrój sięga czasów XIX wieku. Dzisiaj budynek taki wydaje się wyjątkowy, choć tak naprawdę w tamtych czasach taki wystrój był bardzo typowy dla zamożnej części społeczeństwa.
Mimo jego „typowości” jest on jednak wyjątkowym miejscem do zwiedzenia, jeśli spojrzymy na wszystkie muzea w Tarnowie. Nie ma drugiego takiego dworu w okolicy, który tak dobrze ukazywałby nam realia tamtych czasów. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Małopolsce.
Dwór w Dołędze – jakie eksponaty można w nim zobaczyć?
Jak już wspomnieliśmy, Dwór w Dołędze daje nam możliwość zajrzenia w realiza zamożnych obywateli z XIX wieku. Co dokładnie ma nam do zaoferowania ten oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie? Jak inne muzea w Tarnowie, muzeum to stawia na realizm, dlatego zobaczymy w nim prawdziwe pokoje, w jakich na co dzień żyli mieszkańcy dworu. Między innymi zobaczymy, jak wygląda typowy XIX-wieczny salon oraz jadalnia. Choć oczywiście eksponatów nie należy dotykać i nie będziemy mieć okazji zjeść przy tym stole, to bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić poranną rutynę tych, którzy wcześniej go zamieszkiwali.
Tarnowskie muzeum – zwiedzanie dworu z przewodnikiem
Muzeum Okręgowe w Tarnowie daje nam możliwość, aby zwiedzić Dwór w Dołędze z przewodnikiem. Taka wycieczka jest świetnym pomysłem dla osób głodnych wiedzy, gdyż z samego oglądania nie dowiemy się tyle co z ust przewodnika. Władze muzeum pomyślały również o osobach z uszkodzeniami słuchu, co oznacza, że może naszej wycieczce może towarzyszyć tłumacz języka migowego. Jedna taka sesja zwiedzania muzeum z przewodnikiem trwa ok. godzinę, więc każdy powinien znaleźć czas na to, aby się na nią wybrać.
Galeria Sztuki Dawniej – Ratusz w Tarnowie
Gdy mamy ochotę zwiedzić muzea w Tarnowie, to warto pomyśleć o tym, które znajduje się w najbardziej charakterystycznym budynku miasta – ratuszu. Oczywiście, ratusz kojarzony jest z siedzibą władz miasta i ten również pełnił taką funkcję na początku. Jednak w czasach dwudziestolecia międzywojennego przerobiono go na muzeum.
Jest to jeden z pięknych budynków, pokazujących, na czym polega wspaniałość stylu gotyckiego. O walorach tego stylu wiedzieli równie dobrze jego architekci, gdy projektowali go w XV w. Być może nie spodziewali się oni, że kiedyś będzie tutaj muzeum, ale na pewno byliby zadowoleni, że ich dzieło przyciąga tak wielu turystów. Eksponaty jakie dziś możemy w nim ogląda oferuje nam Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a jakich eksponatach mowa?
Co Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma nam do zaoferowania w Ratuszu?
W tarnowskim ratuszu Muzeum Okręgowe w Tarnowie oferuje nam zobaczenie ekspozycji stałej o nazwie „W kontuszu i przy szabli”. Cała ta wystawa jest w pełni poświęcona czasom szlacheckim i kulturze, jaką pozostawiła po sobie polska szlachta. Między innymi będziemy mogli zobaczyć tam galerię zdjęć poświęconą Pałacowi w Podhorcach. Jest to rezydencja, której budowę zlecił w XVII w. Stanisław Koniecpolski, ale w latach późniejszych rezydowali tam Sobiescy, Rzewuscy i Sanguszkowie.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Zbrojownia Sarmacka
Zbrojownia sarmacka to jedno z najciekawszych miejsc, jakie mają do zaoferowania muzea w Tarnowie. Znajdziemy tam kolekcję militariów nie tylko polskich, ale także takich pochodzących z dalekiej Azji. Lata, których dotyczą eksponaty, to okres między XVII a XIX wiekiem. Jeśli jesteśmy fanami husarii i innych form polskiej jazdy, to będziemy mogli obejrzeć tutaj uzbrojenie takich jeźdźców. Najbardziej charakterystycznym akcesorium husarza jest zdecydowanie jego kopia i taką właśnie możemy zobaczyć w muzeum w Tarnowie.
Zbrojownia myśliwska to miejsce, które warto zwiedzić w Tarnowie
Skoro już jesteśmy w tarnowskim ratuszu, to nie zapomnijmy zajrzeć do zbrojowni myśliwskiej. Zobaczymy w niej ekwipunek, jakiego używano do polowań w wiekach XVII, XVIII i XIX. Nawet obrońcy praw zwierząt, dla których polowania są uosobieniem wszelkiego zła, powinni docenić tę zbrojownię. Wszakże to właśnie polowanie było najbardziej szlachecką ze wszystkich dyscyplin w zamierzchłych czasach. Polowali królowie, rycerze, hrabiowie i wszyscy bywalcy salonów.
Broń palna używana jest do dzisiaj, więc sama jej idea nie robi na nas wielkiego wrażenia. Natomiast bardziej zaciekawić nas powinny kusze, których myśliwi używali podczas polowań po cichu. Taki sprzęt był naprawdę przydatny, kiedy ważna była dyskrecja, aby nie przepłoszyć cennej zwierzyny. Oczywiście kusza to nie jedyny eksponat zbrojowni myśliwskiej w ratuszu w Tarnowie. Ale to już każdy z nas powinien sprawdzić samemu, aby ocenić, czy Galeria Sztuki Dawnej to muzeum, które warto zwiedzić.
Ekspozycja Stała w Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Jeśli mamy w planach zwiedzić różne tarnowskie muzea i zastanawiamy się, co jeszcze ma nam do zaoferowania Muzeum Okręgowe w Tarnowie, to powinniśmy pomyśleć o tej wystawie. Chodzi tu o ekspozycję stałą, która całkowicie jest poświęcona Armii Krajowej z czasów drugiej Wojny Światowej. Armia Krajowa odegrała bardzo ważną rolę w walce z okupantem i jesteśmy winni jej pamięć. Pamiętają o tym również muzea w Tarnowie, a więc nie zapomnijmy zobaczyć tej ekspozycji, jeśli mamy w planach zwiedzanie Małopolski.
Muzea w Tarnowie w trosce o pamięć historyczną
Dzięki tej wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie możemy zobaczyć, jak wyglądało pełne umundurowanie i uzbrojenie żołnierza AK. Oprócz tego będziemy mogli zobaczyć dokumenty związane z funkcjonowaniem Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Pamiętajmy, że podziemna partyzantka działała na terenie praktycznie całego kraju, a więc również na ziemi tarnowskiej. Podczas wizyty w muzeum dowiemy się więcej o tym, jak wyglądała działalność partyzantów Tarnowie.
W tym miejscu zobaczymy również przedmioty związane z istnieniem 16 pułku piechoty, stacjonującego w Tarnowie w dwudziestoleciu międzywojennym. To jednak nie wszystko, bo Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oferuje również wiedzę na temat wielu innych form działalności AK w Tarnowie i okolicach. Między innymi dowiemy się o szczegółach przechwycenia niemieckiej rakiety V-2, którą polscy partyzanci przetransportowali do Anglii drogą lotniczą.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie – zbrojownia
Skoro już jesteśmy w części Muzeum Okręgowego w Tarnowie przeznaczonej pamięci żołnierzom Armii Krajowej, to warto wybrać się do zbrojowni. Znajdziemy tam bardzo wiele eksponatów związanych z uzbrojeniem, które stosowali żołnierze w czasie drugiej wojny. Co takiego będziemy mogli zobaczyć wśród elementów uzbrojenia? Na pewno wielu osobom spodoba się ciężki karabin maszynowy, zaprojektowany jeszcze w 1910 r., a także znany wszystkim Sten. Choćby z tym wymienionych właśnie powodów, możemy uznać, że Muzeum Okręgowe w Tarnowie to muzeum, które warto zwiedzić.
Tarnów – Muzeum Pamiątek po Janie Matejce
Muzeum Okręgowe w Tarnowie dba także o pamięć po jednym z najwybitniejszych polskich malarzy – Janie Matejce. Zawdzięczamy mu uwiecznienie na płótnie wielu ważnych wydarzeń w historii Polski takich jak Bitwa pod Grunwaldem czy Hołd Pruski. Skąd pomysł na takie muzeum w Tarnowie? Otóż ta filia Muzeum Okręgowym w Tarnowie znajduje się w podmiejskim dworku niedaleko Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Co ciekawe, dworek ten cały czas należy do tego samego rodu, do którego należał, gdy zbudowano go w XIX w. Chodzi tutaj o Serafińskich, do których – jak wiemy – Jan Matejko często przyjeżdżał.
Pomysł na to, aby pielęgnować w ten sposób pamięć po Matejce, pojawił się, jeszcze zanim wzięło się za to Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zapoczątkowała to Stanisława Serafińska, która dbała o to, aby zachowywać w jak najlepszym stanie wszelkie pamiątki po znanym malarzu. Warto wspomnieć także, że Serafińscy brali udział w ruchu oporu Armii Krajowej w czasie drugiej wojny światowej.
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
Jeśli zwiedzamy Rynek w Tarnowie, to powinniśmy zakręcić się wokół renesansowych kamienic, które znajdziemy przy północnej pierzei dawnego placu targowego. Sięgają one drugiej połowy XVI wieku, a dzisiaj znajduje się tam Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego celem jest promowanie wiedzy o lokalnej historii. Budynki te wiele przeszły na przestrzeni dziejów, gdyż w wieku XVII miasto stało się ruiną, co nie ominęło tych zabytkowych kamienic. Ok. 100 lat później szkocka rodzina Rhodów weszła w ich posiadanie i udało jej się odbuować zniszczenia.
Czego Muzeum Okręgowe w Tarnowie nauczy nas o zabytkowych kamienicach?
Zabytkowe kamienice, w których dziś znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie poświęcony historii zmieniały swoich właścicieli praktycznie cały czas. Jednym z nich był chociażby Mateusz Morozowicz, pełniący funkcję Pocztmagistra Jego Królewskiej Mości Rzeczypospolitej. Po pierwszym rozbiorze zaś w jednej z kamienic swoją siedzibę miał gen. Ryszard d’Altony. W XIX i XX z kolei kamienice weszły w posiadanie bogaczy narodowości żydowskiej, którzy wielokrotnie je przebudowywali i przekształcali.
Z powyższych przyczyn dzisiaj kamienice te nie mają nic ze swojego dawnego renesansowego wyglądu. Nadal jednak jest to coś, co warto zobaczyć w Tarnowie, choćby po to, by podumać nad tym, jak wielkie zmiany dokonują się w infrastrukturze w związku z przemijającymi trendami i zmianami społecznymi.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie z myślą o najmłodszych
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu ma specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. W tym oddziale tarnowskiego muzeum organizuje się specjalnie lekcje dla dzieci, prowadzone przez kataryniarza. Młodzi turyści mają możliwość wziąć udział w zabawach i grach, które mają je przybliżyć do historii. Taka inicjatywa w świetny sposób realizuje myśl nauki przez zabawę. Jedną z najciekawszych atrakcji jest wzięcie udziału w teatrzyku kukiełkowym. Powinni więc to miejsce odwiedzić wszyscy rodzice, którzy zastanawiają się nad tym, co warto zwiedzić w Tarnowie z dziećmi.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Zamek w Dębnie
Obok wspomnianego wcześniej dworku, jest to drugi taki budynek poza Tarnowem, o którego usługi muzealne dba Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Oczywiście istnieją duże różnice między Zamkiem w Dębnie a Dworkiem w Dołędze, chociażby w kwestii architektury i daty powstania.
Zamek w Dębinie, który możemy zwiedzać dzięki Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, powstał pod koniec XV w., choć miejsce samo w sobie ma trochę dłuższą historię. Otóż szacuje się, że pierwsze budowle istniały już w XIII i XIV wieku, choć prawdopodobnie miejsce to nie tętniło życiem do czasu wybudowania zamku. Fundatorem tego zamku był Jakub Dębiński, a szlachcic ten pełnił funkcję Kasztelana Krakowskiego i Kanclerza Wielkiego Koronnego.
Na terenie całej Małopolski jest to jedyny zamek o możnowładczej architekturze, który się zachował. Jeśli więc zwiedzamy zabytki w Tarnowie, to nie omieszkajmy również wyjechać kawałek poza Tarnów, aby zobaczyć ten Zamek.
Muzeum Etnograficzne – Tarnów
Co jeszcze mają do zaoferowania muzea w Tarnowie? Czymś, co warto zobaczyć w Tarnowie, jest Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w uroczym zabytkowym dworku. Dworek ten powstał w XVIII w., ale oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie powstał tutaj w roku 1984. Co takiego ma nam do zaoferowania to skromne muzeum? Wszystko, co jest związane z folklorem. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji poszerzyć naszej wiedzy o tradycję i kulturę regionu tarnowskiego, to nie ma na co czekać.
Warto też wspomnieć, że to właśnie w tym muzeum w Tarnowie powstała pierwsza na świecie ekspozycja stała w całości poświęcona Romom. O Romach nie mówi się wiele, a szkoda, bo trochę ich jednak żyło na przestrzeni lat na ziemi tarnowskiej. Często nasze pojęcie o tej grupie etnicznej ogranicza się do stereotypów i tego, co znamy z piosenek. Muzeum Okręgowe w Tarnowie postanowiło jednak zmienić ten stan rzeczy i ma dla nas ofertę poszerzenia naszej wiedzy w tej ciekawej kwestii.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie uczy o człowieku i społeczeństwie
W tym oddziale tarnowskiego muzeum zobaczymy nie tylko wystawy związane bezpośrednio z etnologią. Wiele eksponatów, jakie przyjdzie nam zobaczyć, dotyczy życia człowieka na przestrzeni lat, a także ruchów społecznych, jakie nieraz się pojawiały w kraju.
Muzeum to prowadzi również lekcje muzealne, które mają na celu zwiększyć wiedzę o regionie i umacniać tożsamość regionalną. Dla władz muzeum ważne jest, aby utrwalać tradycję regionu, która nie mogłaby istnieć bez wiedzy o dawnej kulturze ludowej. Jest to więc świetna okazja dla mieszkańców Tarnowa, którzy chcą się dowiedzieć więcej o swoim miejscu zamieszkania, ale też dla turystów, którzy chcieliby spróbować spojrzeć na Tarnów z perspektywy Tarnowian.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie – cennik i godziny otwarcia
Kiedy możemy zwiedzać ten specyficzny oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie? Zwiedzanie jest dostępne od wtorku do piątku między godziną 9.00 a 15.00. Cena za oglądanie eksponatów wynosi od 8 do 24 zł, ale są też dodatkowe opcje. Muzeum można zwiedzić razem z przewodnikiem, którego usługa wynosi 40 zł. Do dyspozycji mamy jeszcze lekcję muzealną, a nawet możemy wynająć salę na spotkanie. Zwiedzanie z przewodnikiem dostępne jest również w wersji anglojęzycznej, więc możemy śmiało zabrać ze sobą kolegę zza granicy.