Koniec ze starymi piecami?

W Tarnowie trwa walka z kopciuchami! Warto też od razu dodać, że ogromną rolę w tej walce odgrywa miasto – chodzi o dotacje na wymienienie przestarzałego pieca węglowego. Oczywiście wszystko na koniec sprowadza się do działań mieszkańców, ale fakty są takie, że mieszkańcy chętnie korzystają z pomocy.

Dużo pracy

Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa podaje do wiadomości, że w ostatnich latach zniknęło 1838 kopciuchów. Plany na przyszłość są takie, że do 2023 roku liczba wymian ma wynieść 2800. Warto również spojrzeć na sytuację z innej strony – na co decydowali się mieszkańcy Tarnowa? Od razu odpowiadając, preferowane są różne podejścia – stawiano na piece gazowe, elektryczne czy ogniwa fotowoltaiczne.

Dla niezorientowanych – maksymalna dotacja z budżetu państwa może wynieść 6 tys. zł – jeśli celem jest montaż systemu fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej. Przy nowym ekologicznym piecu maksymalna wysokość dotacji to 5 tys. zł. Jeżeli Twoim celem są kolektory słoneczne do ogrzewania wody, dotacja wynosi 4 tys. zł. Ponadto wysokość wymienionych form wsparcia nie może przekroczyć połowy kosztów. Nie można też zapomnieć o tegorocznym budżecie, który wynosi 600 tys. złotych.