Zarząd Dróg i Komunikacji (ZDiK) w Tarnowie podjął decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu dotyczącego budowy pierwszego w mieście woonerfu. Woonerf to specyficznie zaprojektowana przestrzeń miejska, która integruje aspekty ulicy, deptaku, parkingu oraz miejsca spotkań dla mieszkańców. Elementy zieleni są również nieodzownym składnikiem tego typu miejsc.
Na początku roku ZDiK rozpoczął przygotowania do tej inwestycji, której robocza nazwa brzmi „Modernizacja przestrzeni publicznych – woonerfy w Tarnowie”. Pierwszym krokiem było zlecenie projektu przebudowy skrzyżowania ulic Krakowskiej i Nowy Świat. Plan przewiduje utworzenie zakątka o charakterze rekreacyjnym w północno-zachodniej części skrzyżowania. Miejsce to ma zostać wyposażone w ławki, donice z kwiatami i drzewami, a także klomby wbudowane bezpośrednio w nawierzchnię. Jednak czy takie rozwiązanie spełnia definicję woonerfu?
Sebastian Stepek, radny tarnowski, który od kilku lat dąży do stworzenia woonerfu z ulicy Wałowej, wyraża swoje obawy. Zdecydowanie stwierdza: „Na pewno nie nazywałbym tego woonerfem! To raczej niewielki park, plac, który będzie miłym dodatkiem do przestrzeni Tarnowa, ale na pewno nie jest to prawdziwy woonerf!”
Woonerf to bowiem miejsce, które łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Pierwsze takie przestrzenie powstały w Holandii w latach 70-tych XX wieku. Wybrane ulice były tam przebudowywane tak, aby ograniczyć ich funkcję komunikacyjną, dając pierwszeństwo pieszym i rowerzystom. W ramach tego procesu instalowano ławki, stojaki na rowery, sadzono drzewa, tworzono trawniki oraz place zabaw.
W Polsce pierwszy woonerf został zrealizowany w Łodzi. Obecnie takie przestrzenie zyskują coraz większą popularność i są tworzone w wielu polskich miastach, takich jak Sopot, Zduńska Wola czy Włocławek.