W odpowiedzi na rosnący problem zakażeń bakterią Legionella pneumophila na terenie Małopolski, Wojewoda Łukasz Kmita wezwał do zgromadzenia sztabu kryzysowego. Stosowne działania zostały podjęte w celu zarządzania sytuacją i zapobieżenia dalszym przypadkom infekcji.
27 sierpnia 2023 roku, w niedzielne popołudnie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku została powiadomiona przez specjalistę od anestezjologii ze Szpitala Powiatowego SPZOZ w Brzesku. Informacja dotyczyła pacjentki z DPS w Gnojniku, która przebywała na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii i u której wykryto obecność bakterii Legionella pneumophila. Zakład, w którym nastąpiło zakażenie, został poddany kontrolom sanitarnym i epidemiologicznym. Wdrożono tam również środki zapobiegawcze, takie jak dezynfekcja termiczna całej instalacji wewnętrznej oraz tymczasowe wycofanie sprzętów generujących aerozol, takich jak natryski. Dodatkowo prowadzone są badania próbek pobranych wodach.
Drugie potwierdzenie zakażenia bakterią Legionella pneumophila miało miejsce na terenie Tarnowa, w Szpitalu im. E. Szczeklika. Lokalna Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o pozytywnym wyniku testu u jednego z pacjentów, którego objawy pojawiły się 19 sierpnia, a następnego dnia rozpoczęła się jego hospitalizacja. Pacjent spędził okres od 12 do 19 sierpnia na urlopie w Chorwacji, gdzie wynajął dom razem z rodziną i przyjaciółmi. Nie stwierdzono podobnych objawów u innych osób, które wróciły do kraju po tej samej podróży.