W Tarnowie, na wschodniej stronie rynku, zauważyć można nowe białe linie oznaczające granice dawnego getta. Właśnie upływa 80 lat od momentu, kiedy to miejsce straciło swoją funkcję, a jego mieszkańcy – Żydzi, spotkali się z tragicznym losem.
Historia getta w Tarnowie rozpoczyna się latem 1942 roku, po pierwszej akcji likwidacyjnej przeprowadzonej przez niemieckich okupantów, podczas której życie straciło około 20 tysięcy osób. Drugie tyle zostało zmuszone do zamieszkania w getcie. Teren ten znajdował się głównie w obrębie dzielnicy Grabówka, na północ od ulicy Lwowskiej i obejmował obecne ulice: Jasną, Słoneczną. Starodąbrowską, Mickiewicza, Szpitalną, Skłodowskiej-Curie, Al. M. Fatimskiej i dalej Mickiewicza do Goldhammera, Waryńskiego, Kupiecką i Wałową.
Mieszkańcy getta to nie tylko tarnowianie pochodzenia żydowskiego. Przybyli tam również Żydzi z innych miast i miejscowości regionu oraz przesiedleńcy z innych państw. Spotkały ich liczne represje, transporty do obozów zagłady i przymusowe prace, a także egzekucje. Ostatnia fala likwidacji getta rozpoczęła się 2 września 1943 roku. W tym czasie nadal zamieszkiwało tam około ośmiu tysięcy osób.
Dziś w Tarnowie pozostało wiele budynków, które były świadkami tegorocznej historii. Najwięcej z nich znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Niektórzy mieszkańcy miasta pamiętają jeszcze czasy getta.
Białe linie oznaczające granice dawnego getta to symbol tegorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Zostały one specjalnie przesunięte na późniejszy termin, aby upamiętnić 80-lecie likwidacji getta w Tarnowie, które przypada 2 września. Uroczystości rozpoczną się 31 sierpnia i potrwają miesiąc. W programie znalazły się koncerty muzyki żydowskiej, spotkania wspomnieniowe, wykłady, spektakle teatralne, wystawy i interesujące dyskusje. Więcej informacji można znaleźć na plakatach umieszczonych w galerii.