Polskie Koleje Państwowe (PKP) postanowiły uczcić 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, kierownika ruchu chłopskiego, działacza samorządowego, jednego z architektów niepodległego państwa polskiego oraz trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej. Z tej okazji dworzec PKP w Tarnowie otrzymał jego imię. Narodziny tego męża stanu miały miejsce w Wierzchosławicach.
Ceremonia nadania imienia stacji kolejowej w Tarnowie odbyła się 9 września. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes rady ministrów i minister obrony narodowej, Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski, Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa, oraz Maciej Ostrowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddziału w Krakowie. Na uroczystości obecni byli również representanci Zarządu Polskich Kolei Państwowych SA oraz Marek Steindel – prawnuk Wincentego Witosa.
Dr Alan Beroud, prezes zarządu PKP SA, zaznaczył, że dworzec w Tarnowie jest punktem kluczowym na kolejowej mapie Polski. Dodatkowo, jest on ważnym miejscem dla historii Małopolski i całego kraju. Firma z ponad stuletnią tradycją uznaje za zaszczyt możliwość uhonorowania Witosa poprzez nadanie jego imienia jednemu ze swoich obiektów. Prezes podkreślił, że budynek ten to nie tylko dworzec, ale również miejsce o unikalnej architekturze, prowadzące galerię sztuki.
Ceremonia rozpoczęła się od zagrania hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”, a kulminacyjnym punktem było odśpiewanie fragmentu „Roty”.
Secesyjny budynek dworca PKP w Tarnowie, zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta Ernsta Baudischa, powstał między 1906 a 1910 rokiem. W latach 2007-2010 przeszedł gruntowną modernizację kosztującą 42 miliony złotych. W roku 2019 zdobył nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie „Dworzec Roku”, organizowanym przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP.