Prezydent miasta Tarnowa ma zamiar wprowadzić znaczne podwyżki podatku od nieruchomości, dążąc do osiągnięcia górnych limitów określonych przez Ministerstwo Finansów. Decyzję na ten temat mają podjąć radni podczas sesji w czwartek, 12 września. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, uchwała o podwyżkach wejdzie w życie.
Plan zakłada zwiększenie stawki podatku dla budynków mieszkalnych z obecnych 65 groszy do 1,19 złotego za metr kwadratowy. W przypadku gruntów niezabudowanych stawka wzrosłaby z 40 groszy do 73 groszy, natomiast dla budynków o innym przeznaczeniu – z 6,50 złotego do 9,71 złotej za metr kwadratowy. W efekcie proponowanej zmiany dochody miasta mogłyby wzrosnąć o około 7 milionów złotych rocznie. Dla porównania, urzędnicy wyliczyli, że właściciel budynku mieszkalnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych zapłaciłby rocznie o 87 złotych więcej niż dotychczas.
W planie uwzględniono również podwyżki dla przedsiębiorców. W przypadku budynków użytkowanych do prowadzenia działalności gospodarczej stawka miałaby wzrosnąć z 22,50 złotej do 34 złotych za metr kwadratowy, dla obiektów służących usługom zdrowotnym – z 5 złotych do 6,95 złotej, dla budynków wykorzystywanych do obrót kwalifikowanym materiałem siewnym – z 12 złotych do 15,92 złotej, zaś dla gruntów związanych z prowadzeniem biznesu – z 90 groszy do 1,38 złotej. Przewidywane skutki tych zmian szacuje się na kwotę około 29 milionów złotych.
Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji Jakub Kwaśny, obecnie pełniący funkcję prezydenta miasta, sprzeciwiał się forsowaniu przez Romana Ciepielę maksymalnych stawek podatku. Dziś jednak przekonuje, że podwyżki są niezbędne ze względu na katastrofalny stan finansów miasta, co zostało potwierdzone audytem. Zadłużenie Tarnowa przekroczyło już pół miliarda złotych. Dodatkowo w uzasadnieniu do uchwały wskazano, że większość miast o statusie powiatu ustala stawki podatku od nieruchomości na maksymalnym poziomie.
W projekcie uchwały zasugerowano wprowadzenie nowych stawek dla Tarnowa od roku 2025. Wynika to z dotychczasowych obserwacji, które pokazują, że miasta na prawach powiatu ustalają stawki podatku na poziomie maksymalnym.
Projekt przewiduje również wprowadzenie tzw. programu osłonowego dla branż chronionych i zagrożonych wyginięciem. W jego ramach znajdują się m.in. szewstwo naprawkowe, krawiectwo miarowe, naprawa sprzętu AGD, stolarstwo, tapicerstwo czy usługi zegarmistrzowskie w zakresie naprawy zegarków i zegarów.
Dodatkowo planowane podwyżki nie obejmowałyby budynków, gruntów i budowli związanych z działalnością kulturalną, sportową oraz handlowo-gastronomiczną znajdujących się w ścisłym centrum Tarnowa. Przewiduje się także zwolnienia od podatku dla właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w obszarach zabytkowych, którzy przeprowadzą remont elewacji lub iluminację świetlną.
Ostateczna decyzja w sprawie podwyżek ma zapaść podczas najbliższej sesji radnych, zaplanowanej na czwartek, 12 września.