Prace renowacyjne przy odzyskiwaniu dawnej świetności neogotyckiej willi na ulicy Gumniskiej w Tarnowie, niegdyś siedziby miejscowego urzędu stanu cywilnego, uległy wydłużeniu. Budynek, który przez wiele lat był zaniedbany i ozdobiony grzybem, jest obecnie poddawany gruntownym pracom renowacyjnym. Wraz z odnawianiem budynku, planowane jest również odświeżenie jego najbliższego sąsiedztwa. Po zakończeniu prac, willa ma stać się siedzibą Centrum Dialogu.
Pomimo początkowych planów sprzedaży tej imponującej rezydencji, po wieloletnich udanych negocjacjach ze spadkobiercami poprzednich właścicieli, miasto zdecydowało się wycofać z tego zamysłu. Decyzję tę silnie wspomogło pozyskanie znacznych funduszy z Funduszy Norweskich na cel renowacji tego niszczejącego obiektu. Przez ostatnie trzy lata budynek pozostawał pusty, odkąd Urząd Stanu Cywilnego przeniósł swoją siedzibę.
Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej w tarnowskim magistracie, informuje: „Znajdujemy się już na finiszu prac renowacyjnych, które trwają od zeszłego roku. Czas realizacji projektu ulegnie jednak nieco przedłużeniu, z powodu konieczności wprowadzenia pewnych modyfikacji po konsultacjach z konserwatorem zabytków.”
Całkowity koszt remontu wyniesie prawie 3,5 miliona złotych.
Zakłada się, że odrestaurowana willa stanie się domem dla Tarnowskiego Centrum Dialogu. Według informacji przekazanych przez magistrat, ma to być miejsce spotkań i wymiany poglądów, gdzie omawiane będą aktualne problemy miasta, ale także organizowane konferencje, warsztaty, projekty edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne.
Koniec prac nie oznacza jednak powrotu Urzędu Stanu Cywilnego, który przez 40 lat mieścił się w tym miejscu. Od trzech lat urząd ma swoje biura na parterze budynku urzędu miasta przy ulicy Nowej, a śluby cywilne są udzielane w Sali Lustrzanej.