
Wraz z początkiem roku szkolnego, w rejonach placówek edukacyjnych pojawili się nie tylko uczniowie, ale także funkcjonariusze policji. W ramach przedsięwzięcia „Zwalniam przed szkołą”, które potrwa do końca tygodnia, policjanci będą pilnować bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu, przypominając kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości.
Zwiększona obecność policji w okolicach szkół
Początek września w Małopolsce oznacza start kolejnej edycji kampanii mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa w pobliżu szkół. W regionie tarnowskim, akcja organizowana jest z udziałem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Funkcjonariusze będą częściej patrolować okolice placówek, zwracając uwagę nie tylko na prędkość, ale również na inne przewinienia drogowe. Chociaż pierwszy tydzień września jest szczególnie objęty nadzorem, działania prewencyjne będą kontynuowane przez cały miesiąc. Policjanci odwiedzą również szkoły, aby edukować dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Mieszkańcy Tarnowa pozytywnie oceniają zwiększoną obecność policji w okolicach szkół.
Opinie mieszkańców na temat bezpieczeństwa wokół szkół
Wielu mieszkańców podkreśla, że ostrożność przy przejściach dla pieszych obok szkół jest niezbędna. Inicjatywa ta, według lokalnej społeczności, jest bardzo potrzebna, ponieważ dzieci mogą nieoczekiwanie wybiec na jezdnię. Szczególnie młodzi uczniowie szkół podstawowych wymagają wzmocnionej uwagi ze strony kierowców. Mieszkańcy są zgodni, że tego typu działania mogą skutecznie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych.
Zakres działań akcji „Zwalniam przed szkołą 2025”
Kampania „Zwalniam przed szkołą 2025” obejmuje wybrane szkoły w kilku powiatach województwa małopolskiego:
- Tarnów: okolice Zespołu Szkół Stowarzyszenia „Siódemka” przy ul. ks. Sitki, a także SP nr 11, SP nr 14 oraz SP nr 20.
- Powiat tarnowski: miejscowości Skrzyszów, Koszyce Małe, Ilkowice.
- Powiat bocheński: Krzeczów, Proszówki, Łapczyca.
- Powiat brzeski: Brzesko, przy ul. Głowackiego (SP 1) oraz ul. Królowej Jadwigi (SP 2).
- Powiat dąbrowski: SP w Żelazówce, a także Dąbrowa Tarnowska przy ul. Piłsudskiego i ul. Kościuszki.
Celem tej inicjatywy jest nie tylko przypomnienie kierowcom o konieczności zachowania ostrożności, ale również zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki takim działaniom możliwe jest stworzenie bezpieczniejszego środowiska wokół placówek edukacyjnych.