Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, funkcjonariusze małopolskiej policji przeprowadzili skuteczną akcję przeciwko tzw. mafii „wnuczkowej”. W wyniku śledztwa, które zaowocowało zatrzymaniem 11 osób, udało się rozbić przestępczą grupę operującą w województwach małopolskim, śląskim oraz podkarpackim. Działalność grupy przyniosła jej zdobycze w postaci około 40 oszustw, przez które sprawcy zgromadzili ponad 1,5 miliona złotych.
Wśród zatrzymanych znaleźli się członkowie wydziału kryminalnego oraz wydziału dw. z przestępczością narkotykową KWP w Krakowie, a także funkcjonariusze tarnowskiej komendy. Główna ofiarą przestępców byli seniorzy, których okradano na terenie Małopolski, Śląska oraz Podkarpacia. Według ustaleń policji, sprawcy dokonali około 40 oszustw, które przyniosły im zdobycz w postaci ponad 1,5 mln złotych.
Sprawa zaczęła nabierać tempa 12 sierpnia, kiedy to w Krakowskiej Nowej Hucie starsze małżeństwo otrzymało niepokojący telefon. 73-letni mężczyzna, który odebrał rozmowę, dowiedział się, że jego krewny jest odpowiedzialny za śmiertelny wypadek i potrzebna jest kaucja, aby uniknął aresztowania. Mężczyzna bez wahania przekazał 100 tys. złotych osobie, która krótko po rozmowie pojawiła się przy drzwiach jego domu.
Wiedząc już o oszustwie, starszy mężczyzna powiadomił policję. Funkcjonariusze szybko zareagowali i jeszcze tego samego dnia zatrzymali taksówkę na jednym z krakowskich ulic. 60-letni kierowca pojazdu planował przewieźć część skradzionych pieniędzy za granicę – 55 tys. złotych, które udało się zabezpieczyć. Wraz z nim podróżowała 47-letnia kobieta, która także została zatrzymana.
Tego samego dnia wieczorem, policjanci zatrzymali cztery kolejne osoby w jednej z krakowskich galerii handlowych. Była wśród nich 26-letni lider grupy, który osobiście odbierał pieniądze od pokrzywdzonego 73-latka. Zatrzymano również jego 16-letnią konkubinę oraz dwóchkę 17-latków. W trakcie zatrzymania, funkcjonariusze zabezpieczyli liczne telefony komórkowe, karty SIM, gaz oraz około 22 tys. złotych pochodzące z ostatniego oszustwa. Pozostałe pieniądze sprawcy zdążyli już wydać w okolicznych sklepach.
13 sierpnia, podczas przeszukania jednego z mieszkań, policjanci znaleźli ponad 137 tys. złotych, które prawdopodobnie pochodziły z oszustw. Tego samego dnia wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Trzem z nich postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a liderowi grupy zarzucono kierowanie nią. Ponadto, pięciorgu z nich przedstawiono zarzut oszustwa. W wyniku decyzji sądu, trójka z nich została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące, a pozostałej trójce nałożono środki wolnościowe.
Po zatrzymaniu szefa grupy, dwaj jego współpracownicy najprawdopodobniej próbowali kontynuować działalność przestępczą, werbując tzw. odbieraków. Śledczy szybko ustalili ich tożsamość oraz tożsamości potencjalnych „odbieraków”. Na początku września doszło do kolejnych zatrzymań. Tym razem policjanci zatrzymali trzech mieszkańców Krakowa w wieku 28, 20 i 19 lat oraz dwóch mieszkańców powiatu krakowskiego w wieku 19 i 21 lat. Przy zatrzymanych zabezpieczono 30 tys. złotych oraz trzy samochody należące do nich. Niektóre ofiary oszustw odzyskały swoje utracone oszczędności.
3 i 4 września zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec nich również zastosowano środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.
Jak informuje policja, sprawa jest nadal w toku i planowane są kolejne zatrzymania. W pierwszym półroczu 2024 roku, małopolscy policjanci odnotowali 354 zgłoszenia na temat oszustw „na wnuczka”. W tym 238 zgłoszeń dotyczących prób oszustwa i 116 przypadków udanego oszustwa. Straty poniesione przez seniorów wyniosły ponad 7 mln 273 tys. złotych.