Na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego znalazło się tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego. Lista, której tworzenie rozpoczęło się w 2013 roku, składa się obecnie z 103 pozycji. Zawarte na niej elementy odzwierciedlają żywe tradycje, zwyczaje oraz umiejętności, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o wpisaniu na listę „Tradycyjnego malarstwa Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego” dzięki staraniom Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Decyzję ogłoszono 8 sierpnia 2024 roku, a informację o tym przekazało Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Zalipie to mała wioska, która zasłynęła na całym świecie dzięki unikalnej sztuce ludowej polegającej na malowaniu chat kwiatowymi motywami. Ta miejscowość znajduje się w powiecie dąbrowskim i jest oddalona o około 30 km od Tarnowa. Tradycja dekorowania domostw malunkami sięga końca XIX wieku. W tym regionie malowano nie tylko domy, ale także płoty, studnie, budy dla psów oraz wnętrza chat – ściany, piece, drzwi i okiennice. Obecnie w Zalipiu można zobaczyć około 20 malowanych domów, wśród których znajduje się zagroda Felicji Curyłowej, propagatorki tej unikatowej sztuki i malarki; jest to obecnie filia Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma na celu dokumentowanie polskich tradycji, przekazów ustnych, zwyczajów czy obrzędów. Są one zgłaszane przez wspólnoty, które je pielęgnują. Lista ma charakter wyłącznie informacyjny. Od 2013 roku prowadzi ją minister kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Na liście znajduje się obecnie łącznie 103 wpisy, takie jak szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, bobowska koronka klockowa czy ciężkowickie wikliniarstwo.