W piątek, uczniowie tarnowskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych podzielili się z mieszkańcami miasta żółtymi żonkilami i papierowymi przypinkami w formie tych kwiatów. Żonkil jest uznawany za symbol pamięci o dramatycznych wydarzeniach, które spotkały Żydów warszawskich w roku 1943.
Zbliża się rocznica powstania w warszawskim getcie, która przypada na 19 kwietnia. To właśnie przed upływem 81 lat, tego dnia, bojownikom Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) udało się stawić czoła niemieckim siłom, które miały za zadanie zlikwidować getto. Po niespełna miesiącu walk, dokładnie 16 maja 1943 roku, Wielka Synagoga została wysadzona przez Niemców. Ten tragiczny akt zapoczątkował koniec getta – jak to określił dowodzący operacją tłumienia powstania generał SS Jürgen Stroop w swoim raporcie, „żydowska dzielnica w Warszawie już nie istnieje”.
Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” co roku organizuje akcję o nazwie „Żonkile”, mającą na celu zachowanie pamięci o tamtym zrywie. Wielu miast, w tym Tarnów, dołącza do tego społeczno-edukacyjnego projektu. W Tarnowie, zaangażowanie wykazali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych oraz Fundacja AntySchematy 2.0.
Żółte żonkile są symbolem szacunku i pamięci zbiorowej. Są one silnie powiązane z Markiem Edelmanem – ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. Edelman każdego roku otrzymywał te kwiaty od anonimowego donatora w dniu rocznicy powstania, a sam również składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta każdego 19 kwietnia.
Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim odbędą się dzisiaj (19 kwietnia) na skwerze przy starej synagodze pod bimą w Tarnowie, zaczynając o godzinie 21. Tarnowskie Drzewo Sprawiedliwych zostanie rozświetlone na czas ceremonii. Na tę uroczystość, zaprasza prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.