Przedsięwzięcie hodowli trufli szlachetnych – grzybów uchodzących za najdroższe na świecie, cieszących się wyjątkowym uznaniem ze względu na swoje niepowtarzalne cechy smakowe, zostało zainicjowane w gminie Tarnów. Miejscowy wójt Grzegorz Kozioł, odpowiedzialny za zdobycie grzybni, uzyskał je od przyjaznej gminie węgierskiej, a następnie przekazał do dyspozycji lokalnych Koł Gospodyń Wiejskich.
Mimo że trufle są obecnie głównie utożsamiane z kuchnią francuską i włoską, polskie prababcie również były z nimi dobrze zaznajomione. Te luksusowe grzyby są cenione przez koneserów ze względu na ich unikalny, intrygujący i wręcz sensualny smak oraz mocny aromat. Jeich lokalizacja pod ziemią sprawia, że są trudne do znalezienia, co dodatkowo podnosi ich wartość. Cena za kilogram tych grzybów może wynosić nawet dziesiątki tysięcy złotych.
Pomysł na uprawę tych „czarnych diamentów” wyszedł od wójta gminy Tarnów, Grzegorza Kozioła. Udało mu się zdobyć grzybnie trufli szlachetnych bez żadnych kosztów od przyjaznej gminy z Węgier i następnie przekazał je do Koł Gospodyń Wiejskich.
Chociaż średni czas oczekiwania na pierwsze plony trufli wynosi od 7 do 10 lat, efekty mogą być niesamowite. Grzybnie zostały posadzone w miejscach wybranych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które mają odpowiednią wiedzę, jak pielęgnować te grzyby oraz gdzie ich szukać – komentuje Wójt Grzegorz Kozioł.
Choć rezultaty uprawy mogą zająć kilka lub nawet kilkanaście lat, państwo z Kół Gospodyń Wiejskich już planują receptury na potrawy z truflami. Podczas lokalnych eventów gastronomicznych każdy będzie mógł spróbować potraw z domowej hodowli trufli – mówi Agnieszka Kozioł, liderka KGW w Zgłobicach.
Na koniec warto dodać, że owocniki trufli rosną pod powierzchnią ziemi na głębokości od 10 do 30 cm. Na terenie Europy występuje około 200 gatunków tych grzybów, jednak najbardziej ceniona jest biała trufla. W Polsce najczęściej można spotkać trufle letnie. W poszukiwaniach „czarnych diamentów” zwykle wykorzystuje się psy lub specjalnie wyszkolone świnie.