Zjawisko prowadzenia auta po spożyciu alkoholu to nadal poważny kłopot na lokalnych szosach. W ciągu jednego dnia, służby policyjne z Tarnowa musiały zareagować na dwa wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierujących.
Mimo licznych apeli ze strony policji i tragicznej sytuacji statystycznej, na drogach nadal można napotkać kierowców pod wpływem. W niedzielę, 10 marca, oficerowie zostali wezwani do interwencji w dwóch przypadkach wypadków drogowych w powiecie tarnowskim, które były efektem jazdy po pijanemu. Jedna z osób została przetransportowana do szpitala w stanie zagrożenia życia.
Około godziny 17, służby otrzymały informację o zdarzeniu w Wietrzychowicach, gdzie kierujący osobowym samochodem marki honda niewiadomej przyczyny wjechał do rowu melioracyjnego.
– Zeznania świadków sugerują, że próbował samodzielnie wydostać się z sytuacji, ale po chwili stracił świadomość. Na miejsce przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. 68-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego został przewieziony do szpitala w Tarnowie, gdzie trafił na oddział intensywnej terapii w stanie krytycznym. Wstępne badania medyczne sugerowały, że poszkodowany był nietrzeźwy – relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Kilka godzin później, przed godziną 20, kolejny zespół został skierowany do Nowych Żukowic, gdzie kierujący samochodem osobowym wpadł do rowu. Na podstawie ustaleń służb dowiedziano się, że 45-latek prowadzący daewoo na prostym odcinku drogi stracił kontrolę nad pojazdem i zjechał z jezdni, uderzając w nasyp rowu melioracyjnego. Z pojazdu samodzielnie wyszły dwie osoby – kierowca i jego pasażerka. Oboje byli nietrzeźwi. Kierujący miał niemal 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo, prowadził auto pomimo czterokrotnego dożywotniego zakazu. Co gorsza, jego samochód nie miał ważnego ubezpieczenia i aktualnych badań technicznych.
Osoby prowadzące auto po spożyciu alkoholu muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi oraz finansowymi. Tymczasem, policja przypomina, że od 14 marca w życie wchodzą nowe, surowsze przepisy dotyczące karania kierujących. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi utrata samochodu. Skonfiskowanie pojazdu będzie obligatoryjne, jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu lub więcej, obligatoryjnie jeśli kierowca miał ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek oraz opcjonalnie (po decyzji sądu), jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila alkoholu.