Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Małopolsce zauważa wzrost liczby zwolnień lekarskich, które są wydawane z powodu problemów psychicznych oraz zaburzeń behawioralnych. Najczęściej diagnozowane choroby to depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości oraz reakcje na ciężki stres. W roku 2023, tylko na terenie Małopolski zanotowano ponad 98 tysięcy takich przypadków. Rok wcześniej, w 2022 roku, odnotowano 90,8 tysięcy zwolnień lekarskich z tych przyczyn.
Małopolski oddział ZUS udostępnił dane, z których wynika, że choroby psychiczne i zaburzenia zachowania były przyczyną absencji chorobowej trwającej łącznie ponad 1,6 miliona dni w 2023 roku. W porównaniu do roku 2022, kiedy to liczba dni nieobecności z tego powodu wyniosła niecałe 1,5 miliona, stanowi to znaczący wzrost.
Na szczeblu krajowym, w roku 2023 lekarze wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń o niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych i behawioralnych. Efektem tego było 26 milionów dni absencji chorobowej. Rok wcześniej, w 2022 roku, liczba wystawionych zwolnień wynosiła 1,3 miliona, co przełożyło się na 23,8 miliona dni nieobecności w pracy.
Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim, podaje, że do grupy najczęściej diagnozowanych zaburzeń należą depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres. Jak informuje Szaniawska, w roku 2023 w Małopolsce wystawiono 25,2 tysiąca zwolnień lekarskich z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych. Niemal 19 tysięcy zwolnień lekarskich wystawiono z powodu innych zaburzeń lękowych. Na trzecim miejscu były epizody depresyjne – przyczyną 17,7 tysiąca zwolnień. Kolejną częstą przyczyną niezdolności do pracy były nawracające zaburzenia depresyjne – stanowiły one podstawę do wystawienia 12 tysięcy zwolnień lekarskich.