Wykorzystując tzw. metodę „na policjanta”, przestępcy udało się oszukać 75-letnią obywatelkę powiatu dąbrowskiego, skutkując utratą przez nią aż 50 tysięcy złotych. Policja wskazuje: „Istotne jest, aby wszyscy pamiętali, że ani policja, ani prokuratura nie próbują zdobyć pieniędzy w ten sposób”.
Niedawno, starsza pani mieszkająca na terenie powiatu dąbrowskiego odebrała telefon od oszusta udającego funkcjonariusza policji. Ten fałszywy policjant zakomunikował kobiecie, że jej zięć spowodował groźny wypadek drogowy, podczas którego doszło do potrącenia innej kobiety, której stan zdrowia jest bardzo poważny. Dodatkowo poinformował ją, że zięciowi grozi areszt, ale mogłoby mu udać się go uniknąć, jeśli wpłaci odpowiednio wysoką kaucję.
„Oszust dokładnie dopytywał o kwotę gotówki dostępnej w domu starszej pani, później instruował ją jak ją przekazać. Niestety, zdarza się często, że takie osoby informują, że pieniądze odbierze znajomy, kolega lub prokurator. Tak było i w tym przypadku. Starsza pani, wierząc, że pomaga swojemu bliskiemu, przekazała oszustom 50 tysięcy złotych. W ten sposób straciła swoje oszczędności”, mówi asp. sztab. Ewelina Fiszbain, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.
Obecnie policja intensywnie poszukuje oszustów oraz przypomina seniorom o konieczności bycia czujnym. Apeluje także do młodszych osób, aby porozmawiały ze swoimi rodzicami czy dziadkami i wyjaśniły im jak powinny postępować, gdy dostaną telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy.
Jak unikać stania się ofiarą oszustwa? Poniżej kilka rad:
• zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek – jeśli dzwoni do ciebie osoba podająca się za członka twojej rodziny, znajomego, policjanta, adwokata i prosi o pieniądze, nie podejmuj pochopnych decyzji;
• zawsze upewnij się co do prawdziwości „prośby o pomoc”;
• nigdy nie podawaj przez telefon informacji o ilości pieniędzy jaką posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
• nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz;
• nie daj się zastraszyć presją wywieraną przez rozmówcę telefonicznego;
• pamiętaj, że ani policja, ani prokuratura nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie dochodzeniach drogą telefoniczną i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie;
• informuj policję o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy, dzwoniąc na numer alarmowy 112.