Publiczne Przedszkole „Pod Stokrotką” nr 8 w Tarnowie stało się miejscem konferencji prasowej dotyczącej projektu „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie różnym zagrożeniom, a szczególnie oszustwom, do jakich seniorzy mogą paść ofiarą. Na spotkaniu z dziennikarzami obecni byli Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, mł. insp. Robert Michalik – szef Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a także przedstawiciele lokalnej Komendy Powiatowej Policji.
Od kilku lat w Województwie Małopolskim, Urząd Marszałkowski we współpracy z policją prowadzi program edukacyjny o nazwie „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Ten projekt ma na celu przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych poprzez zaangażowanie w ten proces najmłodszych.
Realizując ten program, przygotowano specjalne laurki, które zostały dostarczone do wszystkich małopolskich przedszkoli, niezależnie od ich formy prawnej. Łącznie wydrukowano 250 tysięcy egzemplarzy, które potem, za sprawą najmłodszych mieszkańców regionu, trafiły do seniorów w Dzień Babci i Dziadka.
Co ciekawe, laurki te są dwustronne – z jednej strony dzieci przygotowują rysunki dla swoich dziadków, a na odwrocie znajduje się wierszyk o charakterze edukacyjno-profilaktycznym. Jest to forma ostrzeżenia dla seniorów przed różnymi sposobami oszustw, którymi posługują się przestępcy próbujący wyłudzić pieniądze – wyjaśnia Marta Malec-Lech.
Policja małopolska podaje alarmujące dane: w 2023 roku ofiarą oszustw finansowych padło 450 osób, które straciły łącznie ponad 15 milionów złotych. W 2024 roku kwota ta wyniosła już 900 tysięcy złotych, które zostały wyłudzone od 13 seniorów. Co więcej, 90% tego typu przestępstw wykonuje się metodą „na policjanta”, a oszuści, podszywając się pod członków rodziny, wykorzystują skłonność starszych osób do pomocy i namawiają ich telefonicznie do przekazania pieniędzy. W rezultacie wielu seniorów traci oszczędności gromadzone przez całe życie.
Nasze działania pozwoliły zredukować liczbę przestępstw dokonanych kosztem seniorów do około 450 rocznie, ale mimo to, liczba ta nadal jest wysoka i dotyczy ogromnych sum pieniędzy. Musimy więc stale podnosić świadomość społeczną na ten temat. Współpraca z Urzędem Marszałkowskim przynosi efekty, a my zdecydowaliśmy kontynuować nasze działania – mówi mł. insp. Robert Michalik.