Zaledwie 15 par zdecydowało się skorzystać z programu in vitro realizowanego przez miasto Tarnów do chwili obecnej. Maksymalna kwota, jaką miasto jest gotowe wydać na jedno zapłodnienie, wynosi do 5 tys. zł. Program jest prowadzony od połowy 2022 roku i w bieżącym roku zgłosiło się do niego 10 par. Tarnów ma fundusze na sfinansowanie aż 42 prób zapłodnienia.
Miasto Tarnów wybrało sześć podmiotów medycznych do realizacji tego programu, jednak tylko dwie placówki cieszą się rzeczywistym zainteresowaniem par. Dorota Krakowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, przyznaje, że planuje wprowadzić zmiany w wyborze podmiotów prowadzących procedury in vitro. Dzieje się tak, aby umożliwić pacjentkom i ich rodzinom dostęp do najlepszych opcji leczenia, zwłaszcza jeśli dwie placówki są szczególnie popularne.
Do końca tego roku, pary mogą nadal zgłaszać swoje chęci udziału w programie in vitro. Pozostaje jeszcze 32 wolne miejsca. Miasto Tarnów planuje kontynuować program do 2026 roku, z nadzieją, że skorzysta z niego łącznie 180 par.
In vitro to metoda zapłodnienia prowadzona w laboratorium medycznym, polegająca na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Jest to jedna z technik rozrodu wspomaganego i metod leczenia niepłodności.